Zbraslav Jíloviště 2023: 56. ročník závodu historických vozidel odstartoval

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

10. září 2023 13:28

V pražské Zbraslavi probíhá tento víkend 56. ročník závodu historických vozidel Zbraslav - Jíloviště. Akce je určena pro historická vozidla vyrobená do roku 1939 a každoročně se jí zúčastní více než 200 automobilů a motocyklů.

Závod začal ve 13:00 na náměstí ve Zbraslavi a končí v části Zbraslavi zvané Na Baních. Letos byl program rozšířen o neděli, během které se koná výstava v Jílovišti, a historická vozidla následně zamířila do Tuchoměřic v Praze-západ.

Nedělní jízda je určena pro všechna historická vozidla, tedy vozidla vyrobená do roku 1993. Před polednem se vydala z Jíloviště po připravené trase okolo Dobříchovic, Let a Mořiny až do Tuchoměřic, kde bude v místním obchodním centru připravena prohlídka vystavených vozů.

První ročník závodu Zbraslav-Jíloviště se konal již v roce 1908. V roce 1938 byla tato tradice kvůli světové krizi a následné válce přerušena.

O třicet let později byla obnovena organizací Veteran Car Club Praha. Od té doby se koná pravidelně a stala se jednou z nejvýznamnějších akcí pro historická vozidla v Evropě.

Vítěz závodu obdrží putovní pohár pojmenovaný po slavné závodnici Elišce Junkové.
 

Témata: auto