Rusové se sice stáhli ze severu Ukrajiny, ale za sebou zanechali zničené životy a lidi, kteří se z prožitého traumatu nemusí nikdy vzpamatovat. Server BBC si vyslechl svědectví přeživších a zaznamenal důkazy ukrajinských žen znásilněných okupujícími vojáky.

V tiché, venkovské oblasti 70 kilometrů západně od Kyjeva BBC hovořila s padesátiletou Annou, která kvůli ochraně soukromí vystupuje pod pseudonymem. V pondělí 7. března byla doma se svým manželem, když dovnitř vtrhli vojáci.

"Namířil na mě pistoli a odvedl mě do nedalekého domu. Přikázal mi: 'Svlékni se, nebo tě zastřelím.' Neustále mi vyhrožoval, že mě zabije, pokud neudělám, co řekl. Pak mě začal znásilňovat," řekla. Útočníkem byl podle Anny mladý, hubený bojovník z Čečenska, které je součástí Ruska.

"Zatímco mě znásilňoval, vstoupili další čtyři vojáci. Myslela jsem, že je se mnou konec. Ale oni ho odvedli. Už jsem ho nikdy neviděla," řekla. Věří, že ji zachránila jiná jednotka ruských vojáků. Anna se vrátila domů a našla svého manžela. Střelili ho do břicha.

"Snažil se za mnou běžet a zachránit mě, ale zasáhly ho kulky," řekla Anna. Oba vyhledali úkryt v sousedním domě, manžela ale kvůli bojům nemohli vzít do nemocnice. Svým zraněním o dva dny později podlehl.

Anna nepřestala plakat celou dobu, co svůj příběh vyprávěla. Reportérům na dvoře domu ukázala, kde společně se sousedy manžela pohřbili. V čele jeho hrobu stojí vysoký dřevěný kříž. Anna je v kontaktu s místní nemocnicí a dostává psychologickou pomoc.

Vojáci, kteří ji zachránili, několik dní v jejím domě zůstali. Anna uvedla, že na ni namířili zbraně a řekl jí, ať jim dá manželovy věci. "Když odešli, našla jsem drogy a Viagru. Byli zfetovaní a často opilí. Většina z nich jsou zabijáci, násilníci a zloději. Jenom několik z nich je v pořádku," dodala.

Jen o pár domů dál ve stejné ulici si reportéři vyslechli další mrazivý příběh. Jednu ženu údajně znásilnili a zabili. Podle sousedů je viníkem stejný muž, který znásilnil Annu.

Ženě bylo kolem 40 let. Podle sousedů ji odvedl z jejího domova a držel v ložnici nedalekého domu, jehož obyvatelé se evakuovali na začátku války. Hezky zařízený pokoj se zdobnou tapetou a postelí se zlatým čelem se proměnil v děsivé místo činu. Na matraci i přikrývce jsou velké krvavé skvrny.

V rohu pokoje je zrcadlo, na kterém je rtěnkou napsaný vzkaz - zřejmě popisuje, kde byla oběť pohřbena. Podle sousedky Oksany ho tam zanechali ruští vojáci, kteří tělo ženy našli a pohřbili. "Řekli mi, že byla znásilněna a že měla buď podříznuté nebo probodnuté hrdlo a vykrvácela. Říkali, že tam bylo hodně krve," uvedla Oksana.

Žena byla pohřbena v hrobě na zahradě domu. Policie den po návštěvě reportérů její tělo vyzvedla z hrobu, aby případ vyšetřila. Zavražděná žena na sobě neměla oblečení, za to na krku měla hlubokou, dlouhou řeznou ránu.

Témata:

válka na Ukrajině | Ruská armáda | stars24.cz

Vstoupit do diskuse