Od chvíle, kdy se nastěhovala k pákistánským muslimským pěstounům, musela bílá Britka Rebecca Brownová reagovat na dotazy přátel, kteří se ptali, zda žije s teroristy. Dívka ale chce, aby lidé věděli, že její muslimští opatrovníci jsou stejní jako kterákoli jiná rodina, uvádí server BBC.
„Jsem součástí rodiny," vysvětluje Rebecca při rodinné večeří s Shanazou a Mohamedem Arshademovými, jejími pěstouny. Rebecca, která je ateistkou, žije s muslimskou rodinou již od 12 let. Nyní jí je 18 let, přesto se rozhodla, že s nimi bude dál žít, uvádí server BBC.
Dívka chtěla, aby byl její příběh zveřejněn, reaguje tak na případ, který se nedávno objevil v britských i světových médiích. Podle něj byla pětiletá křesťanská dívka údajně velmi rozrušená poté, co byla umístěna do rodiny muslimských pěstounů. Přes prohlášení dívčiny matky soud nakonec rozhodl, že o dívku je dobře postaráno.
Rebecca pro jeden z pořadů BBC vypráví, že bez Shanazy a Muhammada by „něměla nikoho jiného, koho by mohla označovat za rodinu“. V rodině žila jen třeti měsíce, když své pěstouny začala označovat jako „maminku a tátu".
Naučila se základy urdštiny, aby se k nim více přiblížila, a odcestovala dokonce s rodinou do Pákistánu – což vyvolalo rozporuplné reakce mezi jejími kamarády ze školy. Jeden mi řekl, že „žiju s teroristy", vysvětluje dívka. Jiní mluvili o tom, že její rodina má „výbušniny“. Rebecca si pamatuje, jak tehdy byla zmatená. „Žiju v rodině, jako všichni ostatní,“ říká.
Shanaz říká, že byla poznámkami také zraněna. „Lidé si myslí, že dívka ztratí svou identitu. Ptají se: Stane se jednou z vás a bude mít domluvené manželství? Snažíme se dát tomuto dítěti nejlepší péči na světě,“ popisuje muslimka.
Rodina se také stará o afghánského chlapce a keňskou dívku - a Shanaz vysvětluje, že Rebecca si dokázala udržet „svou vlastní identitu". „Rebecca bude Rebecca," říká „Výchova v pěstounské péči není o náboženství. Pěstounští opatrovníci nejsou od toho, aby děti přetvářeli." Říká, že o islámu s Rebeccou mluvila, ale „nikdy ji neovlivňovala". „V této domácnosti oslavujeme každou kulturu a náboženství. Slavíme třeba Vánoce,“ vysvětluje muslimka.
Rebecca žádá lidi, aby se na muslimské pěstouny nedívali v negativním světle. „Neposuzujte knihu podle obalu. Nemůžete věřit tomu, co je ve zprávách, nebo tomu, co bylo řečeno o islámu," dodává dívka..
Vláda uvádí, že nemá statistiku, která by ukázala, kolik dětí je v podobných rodinách umístěno. Odhaduje se však, že do pěstounské péče je každý rok umístěno 3 000 muslimských dětí.
Ne všechna umístění jsou ale úspěšná. Jerome Harvey, který má dnes 26 let, uvedl, že jeho identita byla muslimskou rodinou, ve které žil od čtyř let, přehlížena. „První rodina, s níž jsem žil, byla indická a muslimská a byl to prostě obrovský kulturní šok," říká.
„První věc bylo jídlo. Neznali jsme ho, ale nutili nás to jíst. Byli jsme nesví," dodává. „Úkolem pečovatele je, aby vám pomohli, ale je nezajímalo to, kdo jsme byli, než jsme se k nim dostali. Vánoce jsme neslavili,“ vzpomíná. Říká také, že rodina se ho ani nepokusila uvést do své kultury. „Sledovali jsme se, jak se modlili, ale ve skutečnosti jsme nechápali, proč to dělají, nebo co dělají. Jen jsme je kopírovali,“dodává.
Kevin Williams, generální ředitel charity Fostering Network, říká, že v posledních dvacet let je kladen důraz na to, aby pěstouni "podporovali kulturu a přesvědčení" dítěte. Pěstounští rodiče jsou vyškoleni, aby bylo jasné, že připraveni se starat o děti různého původu, dodává. Sociální pracovníci pak podle něj působí jako jakási ochranka.
Williams dodává, že pěstounští rodiče by „neměli nutit dítě k náboženství", ale že - jsou-li věřící - mohou o tom mluvit, protože je důležité, aby byly děti informovány o „odlišných zkušenostech ". „Chceme, aby byly děti náhradní rodině co nejblíže - včetně náboženských a kulturních potřeb - ale to není vždy možné," vysvětluje Williams. Podle odhadů v Británii chybí asi 8 tisíc pěstounů.
Témata: Velká Británie pěstounská péče Muslimové