res
stars24.cz

Josef přijel do Francie v roce 2000 se snem najít si zde práci a posléze zde začít snad i spokojený život. V tu dobu mu totiž zemřela jeho patnáctiletá dcera a současný život se mu znenadání rozpadl. Osud chtěl ale jinak a Josef skončil na ulici, kde strávil dlouhých 17 let jako bezdomovec.

Letos ale přišla spása v podobě Pascale Jordanové. Na ulici se s Josefem náhodou zapovídala a jeho životní příběh ji zasáhl. Rozhodla se proto uspořádat pro něj prostřednictvím facebooku sbírku, aby mohl začít svůj život znovu. Momentálně se na kontě od přispívajících dobrovolníků nachází téměř 1800 euro.

Po příjezdu do Bordeaux pracoval Josef půl roku na stavbě pro firmu, která mu poskytla i střechu nad hlavou. Po šesti měsících už pro něj ale ve firmě nebylo místo, a tak ze dne na den přišel o práci i domov. Stal se z něj bezdomovec. Jelikož přišel o střechu nad hlavou, přestal od úřadů dostávat měsíční podporu. Dlouhých sedmnáct let tak přežíval ze dne na den jen z toho, co mu dala ulice.

Až do letošního roku, kdy přišel osudový zlom. Na ulici se s ním náhodou dala do řeči mladá Francouzska Pascale Jordanová, kterou jeho životní příběh dojal natolik, že ho ještě ten den vzala k sobě do bytu, kde mu navrhla, jestli jí nechce za peníze vymalovat byt. Josef nadšeně souhlasil, a když Jordanová viděla jeho pracovní nasazení, rozhodla se pro něj uspořádat sbírku pro nový start. Na konto pro Josefa, kterému kolemjdoucí začali přezdívat Papa Noel (francouzská varianta českého Ježíška), se složilo přes čtyři tisíce lidí.

Jenže stálou práci pro něj se stále nedařilo najít. Konečné řešení přišlo až před dvěma dny, kdy se na základě internetové kampaně pro Josefa ozvala žena, která mu nabídla práci i bydlení v garsonce. Poslední, co zbývá Josefovi vyřídit, jsou ještě platné doklady.

Podobných příběhů, jako je tento, začíná dnes pomalu přibývat. Nedávno jsme pro Vás zveřejnili článek o Karlu Lampovi, který si neřekne jinak než Karim. Přes dvacet let života strávil na ulici jako narkoman a prostitut, ale díky projektu několika studentů provázení zájemců po noční Praze, má dnes Karim jako průvodce stálý příjem a dokonce i střechu nad hlavou.

Témata:

Josef (bezdomovec) | Francie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse