Volodymyr Zelenskyj: Víte, že by slavný ještě než dosáhl plnoletosti?

Volodymyr Zelenskyj 6

Autor: ČTK

13. března 2022 8:57

Ukrajinský prezident a bývalý populární herec a bavič a podnikatel Volodymyr Zelenskyj se nejvyšší státní funkce ujal v květnu 2019. Proslavil se ale už jako sedmnáctiletý kluk, kdy vystoupil v telecizi.

Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v židovské rodině v průmyslovém městě Kryvyj Rih (dříve psáno jako Krivoj Rog). Podle ukrajinských médií je jeho rodným jazykem ruština. V dětství strávil čtyři roky v Mongolsku, kde pracoval jeho otec, profesor kybernetiky. V rodném městě vystudoval práva na Ekonomickém institutu, který spadá pod Kyjevskou národní ekonomickou univerzitu, právnické praxi se nikdy nevěnoval.

Jako sedmnáctiletý na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve kterém různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích a v dalších humoristických scénkách. Zelenskyj kolem sebe soustředil stejně smýšlející lidi a založili úspěšnou komediální skupinu Kvartal 95, ze které v roce 2003 vybudoval televizní stejnojmenné studio. Během kariéry se objevil také v několika filmech a proslavil se i vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí nebo jako dabér filmového medvídka Paddingtona.

Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která vytvořila populární komediální seriál Sluha národa. V něm hrál učitele historie Vasyla Holoboroďka, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. V březnu 2018 si také Zelenskyj nechal zaregistrovat politickou stranu pojmenovanou podle seriálu - Sluha národa.

V roce 2019 se v prezidentské volbě "svezl" na vlně veřejné nespokojenosti se zkorumpovanou politickou elitou Ukrajiny a v druhém kole voleb porazil dosavadní prezident Petra Porošenka. Hned po svém nástupu do funkce označil za svou hlavní prioritu zastavení bojů na východě Ukrajiny, kde proti sobě stáli ukrajinská armáda a proruští separatisté podporovaní Moskvou. Prezident, který byl považovaný mnohými za politického outsidera bez jasných názorů, také prohlásil, že k dialogu s Moskvou může dojít jen v případě, že Rusko Ukrajině vrátí okupovaná území a zajistí návrat válečných zajatců. Nyní jeho země čelí útoku ruské armády a největší krizi své existence.

Zelenskyj před útokem Ruska sklízel od západních politiků chválu za zdrženlivost a výzvy ke klidu. Nyní apeluje na všechny občany, aby bránili Ukrajinu a řekl, že zbraně dostanou všichni, kdo je budou chtít. Odmítl nabídku opustit zemi a zůstal, byť je podle jeho slov jedním z terčů ruského útoku. Podle dostupných informací se již podařilo zmařit několik pokusů o atentát na Zelenského. Během ruské agrese proti Ukrajině strmě vzrostla Zelenského popularita na Ukrajině i v zahraničí.

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj