Farář Lukáš Engelmann šokoval věřící ze své farnosti! K čemu se přiznal?

Ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí

25. ledna 2024 13:31

Farář Lukáš Engelmann z Frýdlantu nad Ostravicí v ostravsko-opavské diecézi požádá o odchod z kněžské služby. Za zajímavých okolností to v neděli oznámil věřícím při bohoslužbě. Ze služby totiž odchází, protože založil rodinu. 

Engelmann se na nedělní dopolední bohoslužbě ve Frýdlantu nad Ostravicí obrátil na přítomné věřící s tím, že jim chce sdělit jednu osobní věc. Následně přiznal, že má rodinu. "To znamená ženu a dítě. Vnímám a plně žiji svou zodpovědnost za ně," uvedl.

"Především se chci omluvit vám všem, které jsem pohoršil, šokoval, zklamal, zarmoutil, naštval nebo znejistil... To jsem nechtěl. Je mi to líto, omlouvám se," pokračoval kněz, který o své osobní situaci informoval bývalého i současného diecézního biskupa. S oběma diskutoval o dalším postupu.

"Po dotazu na vatikánském Dikasteriu pro kněze a zaslané odpovědi jsem se rozhodl podat žádost o zproštění závazků vyplývajících z kněžského svěcení a odejít z kněžské služby," oznámil Engelmann o uplynulém víkendu. 

Biskup Martin David ve stejnou chvíli přečetl knězův dopis v jeho předešlé farnosti v Ostravě-Třebovicích. "Vím, že jste měli a máte otce Lukáše rádi a o to větší je bolest, kterou vám toto oznámení působí. Ta bolest a další negativní emoce – v tomto okamžiku tak silné a temné – by neměly zastínit všechno dobré, co otec Lukáš udělal nejen ve zdejší farnosti, ale i pro další společenství i jednotlivce. Za to jsem mu vděčný," nechal se slyšet David.

Frýdlantská farnost by se co nejdříve měla dočkat nového faráře. Sloužit zatím budou výpomocný duchovní Vojtěch Mičan či kněží z Místku. 

Témata: Církev