Zatmění Měsíce: Kdy dnes nastane a jaké budou podmínky?

Měsíc, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

28. října 2023 19:09

Letošní 28. říjen není jen Dnem vzniku samostatného československého státu, ale také dnem, kdy bude možné v pozdních večerních hodinách pozorovat částečné zatmění Měsíce. Lidé vedle něj uvidí také jasnou planetu Jupiter. 

Na astronomický jev upozornil i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), podle kterého budou panovat velmi dobré pozorovací podmínky. Ústav to uvedl v sobotu ráno na sociální síti X.

Počáteční polostínová fáze nastane tři a půl hodiny po východu Měsíce, tedy okolo 21. hodiny. Částečné zatmění začne ve 21:35, potrvá hodinu a 17 minut a do maxima se dostane ve 22:14. Jev skončí ve 22:53, ještě půl hodiny bude následně patrná polostínová fáze zatmění.

"Po celou dobu úkazu najdeme poměrně nedaleko – asi 6° východně od Měsíce – jasnou planetu Jupiter, se kterou pak bude náš přirozený souputník v konjunkci časně ráno dalšího dne. Nad jiho-jihozápadem při zatmění upoutá pozornost planeta Saturn," upozornila Česká astronomická společnost společně s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě v tiskovém prohlášení.

Odborníci doporučují mít po ruce alespoň malý dalekohled. Bude tak možné si lépe prohlédnout měsíční krátery či odhalit fakt, že část Měsíce ponořená v zemském stínu není zcela tmavá. 

Astronomové upozorňují, že úkaz bude možné podporovat i v případě pokrytí oblohy jemnou vrstvou oblačnosti. "Dokonce samotné oblaky přecházející před Měsícem mohou vytvořit zajímavé jevy, neboť rozptylují měsíční záření na kapičkách vody či krystalkách ledu, z nichž jsou tvořeny, což obvykle přináší podmínky například pro vznik hala kolem Měsíce, atmosférickou korónu a podobně," uvedli. 

Další zatmění Měsíce viditelné z České republiky nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplného zatmění se dočkáme v neděli 7. září 2025.

Témata: Měsíc Vesmír astronomie