Proč mají naše genitálie a bradavky tmavší barvu kůže, než zbytek těla?

Ilustrační fotografie

Autor: Dita Svobodová, stars24.cz

24. listopadu 2017 14:26

Každého člověka při pohledu do zrcadla napadá spousta otázek souvisejících se vzhledem či fungováním těla. Spousta lidí se odpovědi na své trápení snaží hledat na internetu, většinou proto, že se stydí je vyslovit nahlas. Jednou takovou prastarou otázkou, která trápí spousty lidí je: Proč mají naše genitálie a bradavky tmavší barvu kůže, než zbytek těla?

S odpovědí na tuto intimnější otázku přišla dvojice newyorských dermatologů doktor Cameron Rokhsar a doktorka Lindsey Bordonová a v rozhovoru pro deník DailyMail odhalili pozoruhodné věci. Podle nejrůznějších testů se ukázalo, že jiná barva pohlavních orgánů a bradavek úzce souvisí s tím, jak se v průběhu let zbarvují lidské vlasy.

Hladina hormonů přítomných v těle, jako je testosteron nebo estrogen, regulují aktivitu našich melanocytů, buněk, které se nacházejí v kůži a ve vlasech. Tyto pigmentové buňky uvolňují melanin neboli protein, který je zodpovědný za naši barvu kůže či vlasů.

Tvorba těchto buněk se u člověka začne rozvíjet nejvíce ve chvíli, kdy dosáhne puberty. Od té doby se na těle začnou objevovat tmavší oblasti a s tím, jak stárneme, tmavnou ještě více. "Hormony regulují produkci melanocytů, které tvoří pigment a právě ten má vliv na to, že je v některých částech vašeho těla kůže tmavší," říká doktor Rokhsar.

Příklad se dá ukázat v podstatě na každé dívce. Když jsou dívky v mladším věku, jejich bradavky jsou mnohem světlejší. Avšak s přibývajícím věkem a hormony začnou bradavky tmavnout. Stejným způsobem to samozřejmě funguje i u chlapců. Tato funkce hormonů a melanocytů se také projevuje u vlasů a odpovídá tak na otázku, proč má tolik dětí v mladším věku vlasy světlé a ve vyšším věku se jim zbarvují do tmavších odstínů.

Podle doktorky Bordonové je tmavnutí kůže v oblastí genitálií a bradavek normální. Avšak změna barvy kůže v některých jiných částech těla může být naopak příznakem zdravotních problémů jako je například cukrovka. "Vaše kůže může ztmavnout i v některých jiných oblastech, především tam, kde se ve vysokém množství začnou ukládat cukry, a to může mít za následek právě diabetes" říká doktorka a dodává. "Je tedy pravděpodobné, že je to důvod k obavám, ale pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem."

Témata: Lidé lidské tělo věda