Pořídili jste si zlatou rybičku do akvária, ale přestala vás bavit? Pak si raději dvakrát rozmyslete, než ji hodíte do řeky nebo do kanálu, varují vědci. Ve skutečnosti je to totiž agresivní ryba, která s oblibou požírá ostatní.

Tyto potvůrky sice vypadají nevinně, ale jejich nenasytný apetit či odolnost vůči chladu mohou mít pro místní volně žijící živočichy katastrofální následky, napsal zpravodajský server The Guardian.

Nové výzkumy ukazují, že zlaté rybky, jak se lidově říká druhu karas zlatý, spotřebují ve vodách Velké Británie mnohem více potravy než původní ryby srovnatelné velikosti; jejich spotřeba potravy je vyšší než u jiných invazních druhů ryb a také mnohem častěji agresivně napadají jiné konkurenční druhy.

To podle hlavního autora studie, Jamese Dickeyho z Královské univerzity v Belfastu, znamená, že zlaté rybky představují trojí hrozbu. "Nejenže jsou snadno dostupné, ale kombinují nenasytný apetit s agresivním chováním," řekl.

"Zatímco severoevropské klima je často překážkou pro přežití nepůvodních druhů ve volné přírodě, zlaté rybky jsou známé tím, že jsou vůči takovým podmínkám odolné a mohly by představovat skutečnou hrozbu pro původní biodiverzitu v řekách a jezerech, protože by spotřebovávaly zdroje, na kterých jsou ostatní druhy závislé," dodal James Dickey.

Studie nebyla schopna posoudit, jestli majitelé domácích mazlíčků, kteří si během koronavirové uzávěry pořídili nové akvárium a rybičky, jich nyní více pouštějí do volné přírody. Ale neoficiální zprávy naznačují, že by tomu tak mohlo být.

Témata:

Ryby | stars24.cz