Čtyři děti se na Nový rok narodily minutu po půlnoci. Emily dnes v 0:01 přišla na svět ve Fakultní nemocnici Plzeň, Julie v jihlavské nemocnici, Nela v nemocnici v Písku a Ondřej se ve stejný čas narodil v karlovarské nemocnici. Novorozeně z plzeňské nemocnice bylo i prvním loni narozeným dítětem, Viktorie tehdy přišla na svět také minutu po půlnoci.

Naopak nejpozději mezi kraji má letos první miminko Pardubický. Dorotku v nemocnici v Ústí nad Orlicí maminka přivedla na svět v 06:47. Vážila rovné tři kilogramy. "Doma v Jablonném nad Orlicí na malou Dorotku už čeká dvaapůlletá sestřička Barunka," uvedla Karolína Frýdová z oddělení komunikace nemocnic Pardubického kraje.

Emily v Plzni váží 3080 gramů a měří 48 centimetrů, informovala ČTK mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová. Julii v Jihlavě zdravotníci navážili 3185 gramů a neměřili 48 centimetrů. "Maminka je z Polné," řekla ČTK porodní asistentka Petra Smejkalová. Nela v Písku má 3550 gramů a 50 centimetrů. "Holčička se narodila šikovné mamince Heleně Dobiášové z Písku, jako její druhé miminko," uvedla mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Kateřina Koželuhová. Největší z prvních dětí letošního roku je Ondřej narozený v Karlových Varech, jehož maminka je z Nejdku. Chlapec váží 3880 gramů a měří 51 centimetrů.

Osm minut po půlnoci přišla na svět Adéla v nemocnici v Příbrami. "Váží 4000 gramů," řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota. Další údaje zatím porodnice nemá k dispozici, v příbramské nemocnici hned po porodu děti neměří. O dalších deset minut později se narodilo letošní první pražské miminko, Eleanor ve Fakultní nemocnici Bulovka. Prvním miminkem v Královéhradeckém kraji je Matyáš narozený 40 minut po půlnoci v porodnici nemocnice v Náchodě. Vážil 3,3 kilogramu a měřil 49 centimetrů, rodina bydlí ve středočeských Úvalech, uvedla mluvčí náchodské nemocnice Lucie Chytilová.

V dalších dvou krajích první děti roku přišly na svět těsně před 01:00. V Jablonci nad Nisou v Libereckém kraji to byla Maya v 00:53. Holčička rodičů z Nového Města pod Smrkem váží 2675 gramů, řekla ČTK mluvčí Nemocnice Jablonec Jana Válková. Tři minuty po Maye se narodily dva chlapci v ostravské fakultní nemocnici, kteří jsou prvními letošními dětmi v Moravskoslezském kraji. "Dvěma maminkám se narodili dva kluci. Přes čtyři kilogramy vážící Matyáš a téměř tříkilogramový Vojtěch," uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

V Ústeckém kraji je prvním miminkem roku Alena, která přišla na svět v 1:03 v nemocnici v Kadani na Chomutovsku. Holčička váží 2900 gramů a měří 49 centimetrů. Maminka dítěte je z Postoloprt na Lounsku, řekla ČTK sestra z kadaňské porodnice.

Do 02:36 si na první dítě letoška museli počkat ve Zlínském kraji. Hugo přišel na svět v porodnici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, po porodu vážil 3430 gramů. Chlapec je druhým dítětem matky, která je z Hranic na Přerovsku, řekl mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Adam Knesl. Eliška z Radslavic na Přerovsku, která se narodila v 04:31 v olomoucké fakultní nemocnici, je prvním novorozencem roku v Olomouckém kraji. Váží 3240 gramů a měří 49 centimetrů, řekl ČTK mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Některé kraje nebo i města, odkud první děti roku pocházejí, rodinám dávají finanční dary nebo upomínkové předměty. Třeba Karlovarský kraj má pro první miminko, jehož rodiče jsou z kraje, připraveno 10.000 korun. Stejnou sumu a ještě šperk v podobě znamení zvěrokruhu dává Kraj Vysočina, Pardubický kraj předá 10.000 korun první narozené dívce i prvnímu narozenému chlapci. V Libereckém kraji rodina dostane zlatý dukát, v Praze mají rodiče obdržet pamětní list a pamětní minci.

Témata:

Děti, dětské | První dítě roku | stars24.cz

Vstoupit do diskuse