Akademici, právníci i politici debatují o nové formě sexuálního násilí, které je označováno jako stealthing. Spočívá v tom, že si muži během sexuálního aktu potají, bez souhlasu partnerek či partnerů, sundají kondom. Například američtí zákonodárci mluví o tom, že by tato praktika měla být klasifikována jako znásilnění.

Stealthing označuje situace, kdy si muž v průběhu soulože tajně sundá kondom a ve styku pak pokračuje bez ochrany. Označení odkazuje na slovíčko „stealth“, tedy „tajný“, „tajnost“. Muž tak svou partnerku vystavuje riziku nechtěného těhotenství a riskuje přenos pohlavních chorob mezi oběma partnery. Jde navíc o sexuální trend, který může být klasifikován jako trestný čin. Například ve Švýcarsku muže, který si při sexu sundal kondom a neřekl to své partnerce, odsoudili za znásilnění.

To stejné teď chtějí zavést dvě zákonodárkyně USA. Ty tlačí na Kongres, aby klasifikoval „stealthing" jako znásilnění. Fenomén získal v posledních měsících rostoucí pozornost, protože o svých zkušenostech s ním promlouvá stále více žen, píše server The Independent.

Demokratické političky Ro Khannaová z Kalifornie a Carolyn Maloneyová z New Yorku ve středu poslaly soudnímu výboru žádost o vyřešení tohoto problému. Tvrdí také, že díky slyšení by členové Kongresu byli o této otázce lépe informováni. Poukazují na to, že souhlas je nutný při jakékoliv sexuální interakci. „Stealthing porušuje dohodu mezi partnery a je nebezpečnou formou sexuálního násilí," uvedla Khannaová.

„Důsledky praxe odstranění kondomu bez souhlasu jsou dalekosáhlé vzhledem k probíhajícímu národnímu rozhovoru o definici konsensuálního sexu,“ tvrdí zákonodárkyně. Uvádějí také, že tato „hanebná" praxe může psychicky ublížit oběti a tvrdí, že je třeba ji chápat jako „porušení důvěry a důstojnosti mezi dvěma sexuálními partnery“.

„Nedávné právnické a akademické články uváděly, že odstranění kondomu bez souhlasu by mohlo ve skutečnosti přeměnit konsensuální sex na sex bez souhlasu," uvedly v dopise političky. Přesto je to i nadále akt, který nezapadá do právních rámců a definic znásilnění a sexuálního napadení.

„Jsem zděšená, že vůbec musíme vést tento rozhovor o tom, že sexuální partner porušuje důvěru svého partnera, když si kondom bez souhlasu sundá. Stealthing je sexuální útok," uvedla Maloneyová v prohlášení. 

O praktice se nahlas mluví především díky studii, kterou vydal magazín Columbia Journal of Gender and Law. Její autorka Alexandra Brodskyová z univerzity v Yale v dokumentu popisuje oběti útoků i on-line komunitu mužů, kteří se jich dopouštějí a kteří pocházejí z řad heterosexuálů i gayů. Jejich heslem je, že „rozsévat semeno“ je právem každého muže. Toto právo podle nich stojí i nad souhlasem partnera či partnerky.

Témata:

sex | Znásilnění | stars24.cz

Vstoupit do diskuse