Nový rok je tady a spolu s ním i řada neobvyklých tradic. Víte, jak se s příchodem nového roku poperou v zahraničí? A co říkají pranostiky?

V hlavním městě Španělska se lidé obvykle scházejí na jeho nejslavnějším náměstí Puerta del Sol, kde společně jedí hroznové kuličky při úderech věžních hodin. Letos ale místní radnice poprvé omezila množství lidí, kteří budou na náměstí na půlnoc vpuštěni, na 25.000 osob. To je zhruba třetina kapacity náměstí.

Španělský zvyk pojídání hroznů o silvestrovské půlnoci je doložen poprvé v roce 1909 a zřejmě souvisí s tehdejší nadúrodou vína v provincii Alicante. Nicméně už v 19. století v bohatých rodinách vítali nový rok šampaňským a hrozny. Ani dnes nesmí chybět na silvestrovském stole 12 kuliček hroznů, které symbolizují 12 měsíců roku.

Spolknout ale dvanáctkrát po sobě při každém úderu hodin jednu kuličku vína může být veliké novoroční sousto. Proto se každoročně před Silvestrem ve španělských médiích objevují zprávy s radami, která odrůda je pro tuto tradici nejlepší. Tedy která má nejměkčí slupku, či zda zakoupit víno bez jadérek.

Například v Řecku jedí koláč zvaný vasilopita, do něhož zapečou minci. A ten, kdo ji najde, bude mít v novém roce největší štěstí. Štěstí ale pro někoho může být i to, že ji při pojídání koláče nespolkne.

V Itálii i jiných zemích, včetně ČR, se na Nový rok má jíst čočka, která by měla přinést v novém roce finance. Neměla by se naopak jíst drůbež, protože by pak mohlo z domu odletět štěstí. A v každém případě je nutné vyhnout se v tento den hádkám a sporům a mít v celém domě hezky čisto, protože se říká: „Jak na Nový rok, tak po celý rok."

Peníze na Filipínách zaručí lidem puntíkaté oblečení na Silvestra. V Dánsku například po silvestrovské večeři rozbíjejí talíř, aby měli v novém roce štěstí.

Na náměstí svatého Marka v italských Benátkách se tradičně na Nový rok lidé hromadně líbají. Naopak v Peru je potřeba se první den roku poprat se sousedy, aby se vyřešily staré spory.

A co říkají pranostiky?

Je-li na Nový rok hezky, budou pěkné žně.

Na Nový rok déšť - o velikonocích sníh.

Novoroční noc světlá a tichá bez deště a větru znamená dobrý rok.

Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.

Jestli na Nový rok třeba jen tolik slunka zasvítí, co by vozka bičem mrsknul, bude srpen jasný.

Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.

Témata:

Silvestr | Nový rok | stars24.cz

Vstoupit do diskuse