Celý svět si dnes připomíná nejtragičtější teroristický útok v dějinách. 11. září 2001 se po nárazu unesených letadel řítí k zemi dvě budovy Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku. Ve skutečnosti ale na místě nespadly dvě budovy. Co dalšího jste o útoku, který zasáhl i Pentagon, nevěděli?

1) "Zapněte si CNN." To byla první věta, kterou Tucker Eskew, tehdejší ředitel komunikace v Bílém době poslal svým kolegům krátce poté, co jeden z boeingů narazil do věže WTC..

2) Při útocích zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. V Pentagonu zemřelo 125 lidí. Na místě útoků zasahovalo 37 000 záchranářů, hasičů a členů dalších složek. 2500 z nich po útocích onemocnělo rakovinou.

3)  Strůjce útoků dodnes nebyl odsouzen.

4) World Trade Center nebyly dvě budovy, dvě věže. Byl to komplex sedmi budov. Poté, co se zřítily budova 1 a 2, zřítila se i budova 7. Donedávna se mělo za to, že vlivem ohromného žárů z hořících budov. To ale před pár týdny vyvrátila nová studie. Proč spadla i budova 7 tak nikdo neví.

5) První obětí z řad zasahujících hasičů byl mladík Daniel Suhr. Zemřel poté, co na něj dopadla žena, která vyskočila z mrakodrapu.

6) 11. září se měl na schůzku do budovy WTC dostavit Michael Jackson, který byl tou dobou v New Yorku. Zaspal, to mu zachránilo život.

7) 26. únor 1993. Přesně v poledne do garáží pod budovami WTC přijíždí žlutá dodávka. O 12 minut později celým Světovým obchodním centrem otřese exploze, která zničí čtyři patra. 606 kilogramů výbušniny zabije 6 lidí a 1042 zraní. Takové množství explozivního materiálu by dokázalo minimálně jednu z budov svrhnout k zemi, jediným důvodem proč se tak nestalo byl fakt, že útočník zaparkoval na špatném místě. Pokud by automobil stál blíže k betonovým základům, budova by se zřítila. Šlo o první ze dvou útoků na WTC. 

Témata:

11. září 2001 | USA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse