Víte, kam vyrazit na houby? Podívejte se na tyto mapy!

Houby, ilustrační foto 3

Autor: Libor Frýdl

13. září 2023 19:35

Češi jsou národem houbařů. Rok co rok tisíce lidí vyráží do lesa a snaží se pátrat po těchto chutných lahůdkách. Mnohdy mají svá oblíbená místa, na která se rok co rok vracejí. Někteří ale využívají moderních technologií a inspirují se na internetu.

Podle speciální mapy vypracované pracovníky hydrometeorologického ústavu v Česku v tuto chvíli nejsou místa s nízkou či dokonce velmi nízkou pravděpodobností růstu hub. Rovněž na ní nenajdeme místa s velmi vysokou pravděpodobností růstu.

Na houby by lidé měli vyrazit především do oblastí vyznačených světlým odstínem zelené barvy. Jde například o naprostou většinu příhraničních oblastí, Vysočinu či značnou část Moravy a Slezska.

Lze ale najít i několik dalších map, na kterých se podílí sami lidé. Jedna z nich se nachází na webu nahouby.cz.

Kromě atlasu hub a receptů se web zaměřuje na tipy od lidí, kteří se rozhodli podělit se se svými nálezy a místy, na něž chodí houbařit. Nečekejte ale GPS lokace ani podrobný návod, kde co najít.

Vše je založeno na prosté ochotě sběratelů, kteří někdy přihodí i nějakou tu fotografii úlovku. Nevýhodou je, že většina lidí co má svá oblíbená místa je moc ochotně prozrazovat nebude.

Podobnou mapu nabízí i houby.naturatlas.cz. I zde se můžeme orientovat podle jednotlivých krajů a pročítat názory houbařů, je ale třeba dávat pozor na data jejich uveřejnění. Některá mohou být i týdny stará.

Témata: Houby