Dita Svobodová
stars24.cz

Celkovou pohotovost organizmu pomáhá zvyšovat hormon zvaný kortizol, který tělo produkuje v kůře nadledvin. Nejvíce energie máme ihned po probuzení, jelikož je jeho hladina nejvyšší. Uvolňuje se postupně během dne. Výrazný úbytek kortizolu pociťujeme zejména kolem 9-10 hodiny ráno a pak odpoledne mezi 13:30 – 17:00. Kávu bychom si tedy neměli dávat hned po probuzení, ale například k pozdější snídani, na cestě do práce, či po obědě a po cestě z práce, aby nám dodala pocit zvýšené energie. Pozor také na pití ve večerních hodinách, kdy u citlivých jedinců může negativně ovlivnit kvalitu spánku.

Milovníky kávy můžeme snadno rozdělit do dvou skupin – na ty, kteří kávu zbožňují díky její chuti, a na ty, kteří potřebují během dne „nakopnout". Pokud se řadíte mezi druhou skupinu, která se kávou dobíjí třeba během hektického pracovního dne, možná by vás mohlo zajímat, kdy je energii nejlepší dodávat. Divili byste se, ale i dobře míněný šálek vám může být k ničemu, když si ho dáte ve špatnou denní dobu.

„Je obecně známé, že kofein pomáhá udržet naši pozornost. Častokrát po kávě sáhneme právě tehdy, když se cítíme unavení a potřebujeme probudit. Háček je v tom, že lidské tělo produkuje látku velmi podobných účinků – kortizol. Tělo zpracovává tento hormon přednostně před kofeinem, a proto pokud je v těle hladina kortizolu na maximu, kofein tělem pouze projde bez jakýchkoli účinků," vysvětluje Luboš Martínek, ředitel společnosti CrossCafe original.

Hormon, který nám energii dávkuje podobně jako kofein, se jmenuje, jak už bylo zmíněno, kortizol. Nejvyšší hladina hormonu je hned po probuzení a nejméně ho naopak máme večer před spaním. Drobné výkyvy je možné pozorovat i během dne. Takzvané životabudiče, jako například káva, by tedy měly přijít ve chvíli, kdy se jeho hladina snižuje. Ideální čas pro kávu je tedy spíše dopoledne, než brzo ráno (9.00-10.00) a pak během odpoledne (13:30-17.00).

Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) jsou tři až čtyři šálky kávy denně pro zdravého dospělého člověka naprosto v pořádku. Pozor bychom si měli dát naopak s pitím kávy před spaním, neboť jak říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák: "Konzumace kávy může u citlivých jedinců působit negativně na kvalitu spánku. Tito lidé by se měli pití kávy vyvarovat zejména v intervalu kratším 6-8 hodin před spaním."

Témata:

káva | Potraviny | zajímavosti | stars24.cz

Vstoupit do diskuse