Experti už dlouho varují, že Zemi může zasáhnout asteroid a zničit veškerý život, nebo alespoň jeho větší část. Ale nemějte obavy, americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA ) má připravených hned několik variant, jak potenciální apokalypsu odvrátit.

NASA odhalila, že pracuje hned na čtyřech scénářích, které by mohly ochránit naši planetu před zánikem, který by způsobil asteroid. Bohužel ale NASA také uvádí, že nejdříve je nutné takový objekt, který se bude blížit k naší planetě, zachytit dlouhé roky před jeho potenciálním dopadem. Jedině v tom případě totiž budou moci vědci něco podniknout, upozorňuje britský server Metro.

1. Použití gravitačního traktoru

Podle jednoho z krizových scénářů by Zemi mohl zachránit takzvaný gravitační traktor. Do blízkosti asteroidu by se navedla sonda, vyrovnala by rychlost v nějakém vhodném směru a letěla s ním. A neustále zabraňovala svému pádu na asteroid tím, že by zapínala motory - vlastně by se tak od ní odtahovala.

Gravitační silou by tak vesmírný traktor dokázal měnit rychlost planetky, která by výsledně minula zeměkouli o tisíce kilometrů. Jde ale o plán, který by fungoval jen v případě, že bude asteroid objeven celé roky před srážkou s planetou.

2. Prostě asteroid vytlačit

Zní to jednoduše, ale vlastně by to mohlo fungovat. NASA uvádí, že by mohli vyslat vesmírné plavidlo do asteroidu takovou silou, aby změnil směr. NASA dokonce zahájila testovací misi, aby zjistila, zda je to v blízké budoucnosti možné.

3. Zničení asteroidu laserem

Ano, zní to spíše jako teorie z Hvězdných válek. Ale NASA se vší vážností říká, že jednoho dne bude moci používat neuvěřitelně výkonné lasery, které promění pevný asteroid na plyn. Této technice se říká „laserová ablace".

4. Použít atomovou bombu

Pokud vše ostatní selže, NASA jednoduše navrhuje použít proti asteroidu nejničivější věc, kterou na kdy lidská rasa vytvořila. Jedním z navrhovaných řešení je namontovat jaderné hlavice k raketám NASA a vyslat je přímo do do asteroidu. Bomba by se odpálila při nárazu. I když je pravděpodobné, že taková exploze by asteroid nezničila, síla výbuchu by jej mohla vychýlit.

Témata:

vesmir | NASA | asteroid | Vesmír, Asteroidy | stars24.cz

Vstoupit do diskuse