Libor Frýdl
stars24.cz

Asteroid TB145 není na první pohled ničím výjimečný. Nevyniká názvem, složením ani dráhou letu. Pokud se na něj ale podíváme blíže, zjistíme věc minimálně zajímavou. Vypadá totiž jako obří lebka, a za několik dní nás mine.

Vědci asteroid poprvé pozorovali v roce 2015 a díky jeho netradičnímu vzhledu jej nazvali Halloween. Za pojmenováním stojí nejen podobnost s lidskou lebkou, ale i fakt, že prolétal kolem naší planety 31. října.

V té době byl od Země vzdálen 486 tisíc kilometrů. A podle vědců se jej dočkáme i letos, místo října ale přiletí až o měsíc později, a to konkrétně 11. listopadu.

Není třeba se ničeho obávat. Zatímco vzdálenost od naší planety před třemi lety představovala 1,3 násobek vzdálenosti Země k Měsíci, letos proletí kolem nás zhruba v mnohem větší vzdálenosti.

Podle vědců se bude při průletu nacházet zhruba 38 milionů kilometr daleko. Podle NASA je ale i tato vzdálenost stále nebezpečná.

Přesto se vědci na jeho průlet těší. I tato vzdálenost totiž poskytuje podmínky vhodné k pozorování asteroidů a jejich další studium. A pro většinu odborníků půjde o poslední příležitost toto těleso spatřit. Znovu kolem nás proletí až v roce 2088.

Asteroid mí vyjma význačné lebky na jedné straně tvar elipsoidu, prakticky vzato ale není pořádně vidět. Odráží totiž pouze pět až šest procent slunečních paprsků. Odráží proto jen o něco více světla než uhlí.

Témata:

vesmir | asteroid | stars24.cz

Vstoupit do diskuse