wlf
stars24.cz

Případy smrtícího viru Nipah jsou hlášeny ze jihoindického státu Kerela. Vir Nipah je velmi nebezpeční nejen pro lidi ale také pro zvířata, především vepře. Úmrtnost na něj je až 70%, píší The India Times.

„Na virus bylo testováno celkem 18 lidí,“ prohlásila ministryně zdravotnictví státu Kerala K K Shailajaová, „6 testovaných bylo negativních, 12 pozitivních. 10 již zemřelo a dva jsou ve vážném stavu.“ Mezi mrtvými je i zdravotní sestra, která se infikovaným snažila pomoci.

Přestože, během 24 hodin nebyl hlášen žádný nový případ, státem se šíří panika. Nipah přenášejí netopýři živící se ovocem. K nakažení virem stačí sníst ovoce, které před tím netopýr nakousl nebo se napít z pramene, u kterého se vyskytoval netopýr.

K infikaci také může dojít kontaktem s nemocným zvířetem. Nejohroženější jsou především domácnosti, kde chovají prasata.

Proti Nipah u zatím není vakcína.

Nipah je nebezpečný také dlouhou inkubační dobou 3 až 14 dní. První příznaky jsou dehydratace, malátnost nebo dezorientace. Když nemoc propukne naplno, přichází vysoké horečky a problémy s dýcháním. Když virus dosáhne mozku, nastupuje kóma a smrt.

Ani ti co přežijí, nemají vyhráno. Virus může těžce poškodit orgány, a pokud zasáhne mozek, může dokonce dojít ke změně osobnosti.  Ke smrti může dojít i měsíce a roky po prodělání nemoci.

Virus Niphaku byl poprvé zaznamenán WHO v roce 1998 v Malajsii. Zatím největší epidemie v Bangladéši si vyžádala 105 mrtvých.

Témata:

nemoc | Indie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse