O tom, že Adolf Hitler ve skutečnosti nezemřel v bunkru pod Berlínem, se spekuluje už 72 let. Čas od času se objeví „nevyvratitelný“ důkaz, že německý vůdce přežil a uprchl i se svou ženou Evou Braunovou do Argentiny.

Od smrti Adolfa Hitlera uplynulo už 72 let. Ani po té době nepřestali příznivci konspiračních teorií tvrdit, že Vůdce ve skutečnosti nezemřel. Podle nejčastějších konspiračních teorií dožil i se svou ženou v Argentině.

Velkou pozornost vyvolal britský novinář Gerrard Williams. Spolu se svým kolegou Simonem Dunstanem v roce 2011 uvedli, že získali velké množství důkazů, na základě kterých se domnívají, že Adolf Hitler zemřel v Jižní Americe jako starý seschlý muž.

V knize, kterou sepsali, dále tvrdí, že americké zpravodajské služby jim umožnily útěk výměnou za přístup k válečné technologii vyvinuté nacisty. „Nechceme přepisovat dějiny, ale důkazy o útěku Adolfa Hitlera, které jsme objevili, jsou až příliš ohromující, než aby bylo možné je ignorovat. Neexistuje žádný důkaz, že on nebo Eva Braunová zemřeli. A příběhy očitých svědků, kteří mluvili o jejich životě v Argentině, jsou přesvědčivé," uvedl v rozhovoru pro Sky News Williams.

Jako důkaz mimo jiné uváděli fakt, že lebka, o které se říkalo, že patřila Hitlerovi a kterou mají v držení Rusové, ve skutečnosti patří mladé ženě asi ve věku 40 let. Hitler měl v době konce války 56 let. Williams a Dunstan tvrdili, že Hitler a Braunová, kteří zemřeli v krytu, byli pouze dvojníci.

„Stalin, Eisenhower a Hoover z FBI - ti všichni věděli, že neexistuje důkaz jeho smrti v bunkru. Je těžké pochopit, proč bylo tolik z námi publikovaného materiálu tak dlouho ignorováno," uvedl také Williams.

Už v září 1945 se objevily spekulace, že Hitler a jeho tajemník Martin Bormann se nalodili na luxusní jachtu a odpluli na tajný ostrov u pobřeží Šlesvicka-Holštýnska. O měsíc později dostali Britové na kodaňském velvyslanectví typ, že Hitler žije převlečený za mnicha ve Španělsku. V prosinci byli Američané informováni, že Hitler nastoupil na ponorku na Mallorce, kde žil se skupinou jaderných vědců. Někteří dokonce tvrdili, že německý vůdce žije na Antarktidě.

Zvěsti podporovali také Rusové, kteří prý dlouhou dobu věřili, že Spojenci Hitlera ukryli, a proto do světa vypouštěli nepravdivé příběhy. Doufali, že se někdo chytí a vyjeví pravdu.

Podle Williamse a Dunstona Hitler zemřel 13. února 1962 ve věku 73 let, ještě před tím však zplodil dvě dcery. Všechny důkazy shrnuli do knihy Adolf Hitler: Zemřel v roce 1962 v Argentině? (Anglicky: Grey Wolf - The Escape of Adolf Hitler).

Kniha vyvolala bouřlivou debatu, měl podle ní být dokonce natočen film. Jenže na konci roku 2013 odhalil další historik, že autoři celý výzkum ukradli argentinskému novináři Abelu Bastimu. To sice Britové nakonec přiznali, za tím, že zveřejněné důkazy jsou pravdivé, si ale stáli dál.

Právě toto zjištění celé jejich knize výrazně ubralo na důvěryhodnosti „Neexistuje žádný historik, který by tomuto příběhu dal důvěryhodnost. Je to jako by řekl, že Elvis Presley je živ a zdráv a tancuje v Tennessee," psaly po odhalení krádeže britské noviny.

A přestože konspirační teorie se objevují dodnes, relevantní důkaz nikdo nepřinesl. Historici tak neustále připomínají, že podle všech dostupných údajů Hitler doopravdy zemřel 10 dní po svých narozeninách, tedy 30. dubna 1945 v podzemním bunkru pod Berlínem.

Témata:

Adolf Hitler | II. světová válka | nacisté | stars24.cz

Vstoupit do diskuse