Turecko: Plánujete podzimní dovolenou? Toto byste měli vědět

Turecko, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

4. září 2023 19:43

Pokud plánujete na podzim navštívit Turecko, před cestou je dobré se řádně připravit, abyste vaši dovolenou měli bezproblémovou a bezpečnou. Podívejte se na několik důležitých věcí, které byste měli vědět.

Většina turistů z mnoha zemí může cestovat do Turecka bez víza pro turisty, pokud jejich pobyt nepřesáhne určitou dobu (obvykle 90 dní během 180denního období). Mějte u sebe platný cestovní pas, který bude platný minimálně ještě šest měsíců po datu plánovaného návratu.

Tureckou měnou je turecká lira (TRY). Mějte na paměti, že v některých turistických oblastech můžete platit i eurem nebo americkými dolary, ale pro pohodlný nákup a platby se doporučuje používat místní měnu.

Mějte uzavřeno platné zdravotní pojištění, které pokryje případnou lékařskou péči a náklady na léčbu.

Před odjezdem si zjistěte aktuální bezpečnostní situaci a sledujte cestovní rady a doporučení ministerstva zahraničí. V některých regionech může existovat zvýšené riziko terorismu nebo politických nepokojů.

Respektujte místní kulturu a zvyklosti. Pokuste se alespoň základně seznámit s tureckou kulturou a etiketou.

V Turecku se používají zásuvky typu C a F. Pokud máte zařízení s jinými typy zásuvek, budete potřebovat adaptér.

Oficiálním jazykem je turečtina, ale v mnoha turistických oblastech se angličtina používá v komunikaci s turisty.

Před cestou si zkuste naplánovat, co chcete v Turecku navštívit a podniknout. Země nabízí mnoho historických památek, krásné pláže, národní parky a další zajímavé místa.

Témata: Turecko