Sledujete bývalého partnera na sociálních sítích? Experti radí, proč byste to neměli dělat

Ilustrační fotografie

Autor: Libor Frýdl

5. září 2023 14:28

Být s někým v kontaktu je v dnešní době jednodušší, než kdy dřív. Sociální sítě nám umožňují se prakticky kdykoliv spojit s jakýmkoliv člověkem na planetě, a nejen to. Můžeme sledovat i co dělá nebo jak se mu daří. V některých chvílích to ale může být velká nevýhoda. Například po rozchodu.

Pokud mezi vámi zůstala nějaká nevraživost nebo neuzavřené otázky, pak sledování profilu svého nebo svého bývalého partnera je formou psychického sebetrýznění, uvedl server The Guardian.

Pokud rozchod nebyl vaší volbou a váš partner se rozešel s vámi, je dobré si udělat pauzu od sociálních médií, doporučuje Peter Saddington, poradce britské skupiny Relate. "Může být velmi obtěžující vidět, jak ostatní pokračují ve svém životě, nebo jak v něm pokračuje váš bývalý partner," míní.

"Pokud se cítíte dostatečně silní k tomu, abyste se připojili, můžete na Facebooku zrušit sledování svého bývalého partnera a vytvořit si tak jistý odstup, aniž byste ho museli z přátel vyloučit. Zůstanete přáteli, ale neuvidíte žádné jeho nebo její příspěvky," vysvětlila psycholožka Emma Kennyová. Pokud však ve vašem vztahu došlo ke zneužívání nebo týrání, měli byste podle Kennyové bývalého partnera naprosto zablokovat, aby vás nemohl kontaktovat nebo sledovat na sociálních sítích.

Co se týče likování příspěvků vašeho bývalého partnera, je to složitější otázka. Záleží na tom, proč to děláte. Pokud lajkujete příspěvky svého bývalého partnera proto, že jste se v dobrém rozešli a necítíte k němu již romantické pocity, je to v pořádku, ale měli byste si ponechat palce nahoru pro zásadní životní události.

"Pokud jste předtím, než jste spolu začali chodit, neměli hluboké a pevné přátelství, měli byste si raději udržet odstup," radí Kennyová. "Obecné pravidlo by mělo znít: Když jsme se rozešli, byl k tomu nějaký důvod."

Ačkoli byste se mohli cítit smířeni s rozchodem, měli byste se ptát sami sebe, zda je na tom stejně i váš bývalý partner. "Pokud ne, může lajkování příspěvků vytvářet falešné naděje, že byste se mohli znovu dát dohromady," varovala psycholožka Jo Hemmingsová.

Není však vhodné ihned po rozchodu měnit svůj vztahový status na "nezařazený". Je to sebestředné a není to důležité pro celý svět. "Ti, kteří jsou opravdu zainteresovaní, to už budou vědět, takže změna vztahového statusu na sociálních sítích není relevantní," řekla Kennyová.

"Na sociálních sítích se všechno sdílí až nadměrně, což je zbytečné," dodala Hemmingsová. Navíc to není ohleduplné vůči bývalému partnerovi. "Rozhovory o rozchodu na sociálních sítích mohou vytvářet velké konflikty. Je to nefér vůči druhé osobě. Vaše osobní záležitosti by neměly být vystavovány veřejnému zkoumání. Pokuste se tomu vyhnout, pokud to jde."

Rozchody mohou probudit naše nejhorší emoce, zejména pokud se cítíme zraněni a rozčíleni. Uchovávání nahých fotografií vašeho bývalého partnera vás může vést k chování, kterého později budete litovat.

"Jen pár skleniček vína s přáteli může vést k použití těchto fotografií k ponížení," varovala Kennyová. Navíc, pokud plánujete začít nový vztah, je divné mít stále nahé fotografie svého bývalého partnera. Všechny takové fotografie byste měli smazat, včetně těch uložených v cloudu, a informovat o tom svého bývalého partnera.

Témata: Láska, intimnosti, vztahy