Základní potřeby pro prvňáka Češi letos podle analýzy společnosti Česká distribuční pořídí za zhruba 2400 korun. Meziročně to je asi o 280 korun více.

Důvodem je vysoká inflace. Mezi zboží, kde cena stoupla nejvíce, patří nevybavený penál. Rodiče za něj zaplatí průměrně 178 korun, přibližně o 54 korun více než loni.

Nejdražší položkou ve výbavě pro prvňáka je školní aktovka. Lidé ji mohou letos pořídit za průměrně 1244 korun, proti loňsku zaplatí asi o 158 více. Bačkory na přezutí rodiče pořídí v průměru za 144 korun, ve srovnání s loňskem podražily zhruba o 18 korun. Naopak téměř se nezměnila cena u cviček, které stojí kolem 112 korun, přibližně o dvě koruny více než loni.

Největší procentuální zdražení Česká distribuční zjistila u čtyřicetilistových sešitů A4 v balení po pěti kusech. Obchody ho prodávají za 82 korun, což je meziroční nárůst o 50 procent. Nůžky zdražily o 40 procent, rodiče za ně vydají průměrně 28 korun.

Cena některých školních potřeb ve srovnání s uplynulým rokem ale i klesla. Za obaly na sešity v desetikusovém balení lidé zaplatí 15,60 korun, meziročně o sedm korun méně. Lepidlo v tyčince zlevnilo asi o čtyři koruny na 14 korun, krabičku na svačinu rodiče pořídí zhruba za 60 korun, proti loňsku ušetří 13 korun.

Témata:

Školství | stars24.cz

Vstoupit do diskuse