Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, v pátek ve 14:00 uzavřela své pobočky v Česku. Důvodem byly bezpečnostní problémy na pobočkách. Podle analytiků ale banku zřejmě krach nečeká, ačkoliv se objevují výzvy k jejímu bojkotu.

"Vzhledem k tomu, že česká pobočka představuje nepatrný zlomek celkových aktiv Sberbank, může její matka bez větších problémů zásobit své tuzemské operace likviditou," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Její krach v ČR nečeká. 

Sberbank vznikla na půdorysu někdejší Volksbank, kterou převzala. Ta sama o sobě byla velmi marginální. "Sberbank se pres veškerou snahu nepodařilo najít v Česku další klientelu. Dopad odchodu ruské banky na tuzemsky trh by byl nulový," doplnil zakladatel EMA data Jiří Paták

Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. "Silně doporučujeme našim poradcům a pobočkám tuto banku přestat okamžitě využívat, doporučovat a zprostředkovávat. V této souvislosti ji také vyjímáme z bonusového odměňování," uvedl zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Petr Borkovec.

"Česká národní banka situaci kolem Sberbank v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem nejen monitoruje, ale především dohledově řeší. Pro tyto situace jsou nastaveny standardní postupy jak na straně dohlíženého subjektu, tak České národní banky s cílem minimalizovat dopady na klienty," řekla ČTK mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Témata:

Sberbank | stars24.cz

Vstoupit do diskuse