Takzvané milostivé léto prosadili poslanci letos v létě. Pokud dlužník od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a 908 korun poplatek, zbytek se mu odpustí. Dluh je u veřejných institucí, musí ho vymáhat soudní exekutor. Milostivé léto však nebylo všemi přijato kladně.

Milostivé léto je generální pardon, jenž podle letos přijatého zákona exekuci zastaví, pokud dlužník uhradí vymáhanou jistinu a poplatek ve výši 750 korun bez daně.

Pokud například dlužník nezaplatil letos v lednu nájem 10.000 korun a každý měsíc se mu jeho dlužná částka zvyšovala o 10.000 korun, jeho dluh nyní činí 100.000 korun. Když zaplatí 10.000 korun a poplatek, jeho exekuce bude zastavena. 

Týká se to třeba zdravotních pojišťoven, nemocnic, dopravních podniků, technických služeb, radnic či firmy ČEZ. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musejí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a že exekutora vyzývají, aby postupoval podle příslušné normy.

Informace o takzvaném milostivém létě pro dlužníky budou poskytovat lidem i úřady práce. Zájemci v pobočkách najdou informační letáky. Klienty poučí a do dluhové poradny nasměrují případně i úředníci.

V pracovních dnech od 09:00 do 17:00 je možné volat na dluhovou linku 770 600 800. K dispozici je i adresa [email protected] Možné je domluvit si i videohovor. Pobočky pak fungují v devíti městech.

Podle údajů exekutorské komory bylo loni k 11. listopadu v Česku 4,33 milionu exekucí. Mělo je 719.503 lidí. V exekuci tak byl téměř každý patnáctý obyvatel republiky.

Témata:

Exekuce | stars24.cz

Vstoupit do diskuse