Polární záře ještě neskončila, upozornili odborníci!

Polární záře

Autor: Jan Hrabě

13. května 2024 9:55

Šanci na pozorování polární záře jste možná ještě neprošvihli, podle odborníků může být vidět až do úterního večera. Upozornili na to astronomové na sociální síti. Úkazu se pravidelně věnují také meteorologové. 

"Možnost viditelné polární záře ještě trvá, a to až do úterního večera," uvedl Astronomický ústav AV ČR v neděli na facebooku s tím, že polární záře během předchozí noci byla výrazně slabší a zachytitelná pouze fotoaparátem. 

I meteorologové včera upozornili, že polární záře byla v noci na neděli nesrovnatelně slabší než o den dříve. Zároveň avizovali, že existuje šance na pozorování i v noci na pondělí. 

"Čekáme totiž na příchod materiálu z největší erupce X5.8, ke které došlo na Slunci. NOAA předpokládá, že následkem impaktu z této erupce by mělo opět dojít opět k geomagnetické bouři síly G4 nebo dokonce až G5. Není tedy vyloučeno, že se zopakuje páteční scénář a dočkáme se opět silnějších polárních září," sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"I nadále platí, že pro dobré pozorování je nutné být pod co nejtmavší oblohou s dobrým výhledem na severní obzor," dodali meteorologové.

Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 80 km, někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Jsou výsledkem poruch v magnetosféře Země způsobených slunečním větrem. Výraznější polární záře vznikají v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru z koronálních děr a výronů koronální hmoty.

Témata: Polární záře astronomie ČHMÚ