Perseidy nejsou jedinou podívanou na obloze. Co vše lze ještě sledovat?

Perseidy, ilustrační fotografie.

Autor: Libor Frýdl

13. srpna 2023 19:44

Kromě Perseid je na obloze během roku možné sledovat celou řadu různých meteorologických jevů a událostí. Některé z nich jsou pravidelné a můžete je očekávat v určitých obdobích, zatímco jiné jsou méně časté.  

Zatmění Měsíce a Slunce

Zatmění Měsíce a Slunce jsou dramatické jevy, kdy se Měsíc nebo Slunce ocitnou ve stínu Země. Zatmění Měsíce může být vidět z celého světa, zatímco zatmění Slunce je viditelné pouze na určitých místech Země a vyžaduje ochranné prostředky k pozorování.

Superměsíc

Superměsíc je jev, kdy je Měsíc na své oběžné dráze blíže Zemi a zdá se větší a svítivější. To se stává v pravidelných intervalech a je atraktivním úkazem pro amatérské i profesionální pozorovatele.

Aurora

Aurora je světelný jev způsobený interakcí slunečního větru s magnetickým polem Země. Severská záře (aurora borealis) a jižní záře (aurora australis) jsou zářivé zelené, růžové nebo fialové závoje, které lze pozorovat v blízkosti pólů. Občas jsou ale polární záře viditelné i z České republiky.

Zvířený ohyb

Zvířený ohyb (parhelium) je optický jev, kdy se kolem Slunce objeví jedno nebo více zářivých skvrn. Tyto skvrny vznikají ohybem světla ve vzduchu obsahujícím ledové krystaly nebo částečky vody.

Halový kruh kolem Slunce nebo Měsíce

Halový kruh je optický jev, kdy se kolem Slunce nebo Měsíce objevuje barevný kruh nebo kruhová skvrna. Tento jev vzniká rozptylem světla na ledových krystalech ve vzduchu.

Meteory a bolidy

Kromě Perseidů můžete během roku pozorovat také jiné meteorické roje a občasné bolidy - svítivé koule, které letí rychle atmosférou a mohou zářit podobně jako Měsíc.

Západ a východ Slunce 

Každý den se můžete těšit na krásné západy slunce a úchvatné východy.

Planety

Během roku lze také pozorovat různé planety, které jsou viditelné pouhým okem. Planety jako Jupiter, Saturn, Mars a Venuše mohou být krásně viditelné na obloze.

 
 

Témata: vesmir perseidy