O důchody můžete v roce 2024 požádat i online. Jak na to?

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Autor: Libor Frýdl

9. ledna 2024 21:44

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

Služba "Žádost o důchod online" je sofistikovaná, velmi propracovaná, a přesto uživatelsky přívětivá. Klienti se do ní přihlásí prostřednictvím identity občana (např. eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu) nebo přihlašovacích údajů k datové schránce. Do žádosti o důchod se automaticky načtou všechny pojistné doby a informace, které ČSSZ eviduje. Poté klient doplní ostatní požadované údaje a případně vloží elektronické originály nebo skeny dokumentů nezbytných pro doložení nároku a výpočet výše důchodu. Pokud jsou přiložené dokumenty pouze naskenované, může okresní správa v případě pochybnosti o pravosti požádat o jejich převedení autorizovanou konverzí, předložení originálu anebo o úředně ověřenou kopii v listinné podobě.

Rozpracovanou elektronickou žádost lze kdykoliv uložit a dokončit později, například když si klient bude potřebovat něco v klidu promyslet anebo když zjistí, že mu některé dokumenty chybí. Všechny služby ePortálu ČSSZ jsou dostupné z počítače i z mobilního zařízení či tabletu 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Po odeslání žádosti klient elektronicky obdrží potvrzení o jejím přijetí. Následná komunikace s klientem pak probíhá podle jeho volby v listinné podobě, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky.

"Žádost o důchod online je koncipována tak, aby klienta provedla i předdůchodovým poradenstvím. Klient uvidí odhadovanou výši starobního důchodu podle data odchodu do důchodu , které si zvolí. Výpočet bude orientační, přesto klient uvidí, co má na výši jeho důchodu vliv . Zjistí si tak , co je pro něj, například s ohledem na datum přiznání starobního důchodu, nejvýhodnější," řekl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

"Nová online žádost o důchod je významným milníkem v digitalizaci státní správy. V rámci MPSV nyní děláme další velký krok kupředu v oblasti zlepšování služeb pro klienty. I tak poměrně složitý proces, jakým žádost o důchod bezesporu je, se nám podařilo převést do intuitivního online prostředí. Lidé tak mají možnost vyřídit vše potřebné, a niž by museli chodit na úřad. Počítáme i s odbornou asistencí, pokud někdo s vyplněním žádosti bude potřebovat pomoci. MPSV je nyní lídrem státní správy v oblasti digitalizace a v tomto trendu máme v plánu určitě pokračovat ," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Projekt je spolufinancován z nástroje Evropské unie NextGenerationEU prostřednictvím
Národního plánu obnovy. Spuštění služby předcházelo rozsáhlé testování. Součástí služby bude také dotazník spokojenosti, který bude automaticky po odeslání žádosti spuštěn. V tomto
dotazníku se klienti budou moci vyjádřit k jakékoliv funkci či navrhnout případné rozšíření této služby. Služba bude v průběhu prosince dostupná také v anglickém jazyce.

Pokud bude klient potřebovat při vyplňování žádosti odbornou pomoc, součástí žádosti o důchod online bude zcela nová služba "objednání schůzky s pracovníkem ČSSZ online", a to s datem a časem podle vlastního výběru. V tento rezervovaný čas se pak klient přihlásí do ePortálu (přes svoje identifikační údaje), kde mu bude poskytnuta online podpora pro dokončení žádosti.

"Možnost podat žádost o důchod online je dalším krokem k vyšší efektivnosti a rychlejšímu zpracování žádostí o důchod našich klientů. Pro ty, kteří preferují osobní sepsání žádosti, zůstane samozřejmě tato možnost i nadále zachována. Nově je možné osobní sepsání žádosti na libovolné okresní správě, tedy již nikoliv pouze na té, která je pro žadatele příslušná podle místa jeho trvalého pobytu," dodal Boháček. 

Témata: důchody