Nová Škoda Superb je tady. Automobilka představila čtvrtou generaci vlajkové lodi

Škoda Superb 4 6

Autor: Libor Frýdl

2. listopadu 2023 19:38

Automobilka Škoda dnes večer představila čtvrtou generaci své vlajkové lodi. Superb. Bude dostupná v šesti variantách motoru včetně mild-hybrid a plug-in hybrid. Nová generace bude mít také novější podvozek založený na technologii DCC+. Na vývoji nového vozu se podle informací představených na tiskové konferenci podílela i umělá inteligence.

Škoda představuje čtvrtou generaci Superb

Video: YouTube

S novým modelem Superb budou mít zákazníci opět na výběr mezi karosářskými variantami kombi a liftback. Obě verze se vyznačují skulpturálním, ještě propracovanějším designem a druhou generací Matrix-LED předních světlometů. Nová generace přichází s dominantní maskou chladiče, která je spolu s logem Škoda na kapotě a lištami předního nárazníku vyvedena v novém odstínu Dark Chrome

Všech šest designů interiéru nabízí spoustu řešení s důrazem na udržitelnost, například textilie ze 100% ekologických materiálů. Inovativní multifunkční ovladače (Smart Dials) a nový koncept interiéru s volně stojící obrazovkou infotainmentu o úhlopříčce 13″ zároveň přispívají k ještě snadnějšímu ovládání. 

V nabídce jsou tři benzinové motory s výkony v rozpětí od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkony 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Portfolio doplňuje nový plug-in hybridní pohon, nabízený výhradně pro kombi, a také zcela nová mild-hybridní verze. Inovativní asistenční systémy, jako asistent při odbočování nebo asistence při průjezdu křižovatkou mají v modelu Superb premiéru.

Mírné zvětšení délky a výšky se dále pozitivně projevilo na prostornosti interiéru. Objem zavazadlového prostoru se u verze liftback zvětšil o 20 litrů na 645 litrů a u verze kombi o 30 litrů na 690 litrů. S uvedením na trh nabídne Škoda Auto model v šesti nových barvách.

Superb čtvrté generace se vyznačuje také novým konceptem interiéru se středovou konzolou, která má nový čistý vzhled a nyní poskytuje ještě více odkládacích prostor, protože volič převodovky byl přesunut na sloupek řízení. Nový Superb nabízí ergonomická sedadla s deseti pneumaticky ovládanými masážními vaky. 

V oblasti bezpečnosti nabídne Superb čtvrté generace vylepšené inteligentní asistenční systémy, které jsou pro tento model novinkou. Jedná se například o asistent pro odbočování a antikolizní asistent. Další systémy, které byly k dispozici již v předchozí generaci, jako asistovaná jízda, asistent změny jízdního pruhu a Front Assist, byly výrazně vylepšeny. V případě nehody se o bezpečnost posádky postará proaktivní ochrana cestujících a až deset airbagů. 

Superb je také vybaven různými Simply Clever prvky, jako je například elektricky ovládaný kryt zavazadlového prostoru pro karosářskou variantu kombi, držák na tužky, držák mince a úchyt pro odnímatelnou schránku na sluneční brýle v přihrádce před spolujezdcem, upevňovací oka v zavazadlovém prostoru, kapsy na mobilní telefon pro cestující vzadu, USB konektor u vnitřního zpětného zrcátka, trychtýř v uzávěru nádržky ostřikovače, kapsa pod krytem zavazadlového prostoru pro verzi liftback či paket pro spaní se speciálními opěrkami hlavy a přikrývkou.

První generace modelu Superb byla představena v roce 2001 a využívala platformu koncernu Volkswagen. Superb je známý svým prostorným interiérem a komfortem, což z něj činí ideální volbu pro dlouhé cesty a firemní limuzíny.

Superb se vyznačuje elegantním a moderním designem. Jeho plynulé linie a robustní postava z něj činí luxusní vzhled. Jednou z hlavních předností je jeho prostorný interiér. Má velkorysý prostor pro cestující v předním i zadním sedadle, a také velký zavazadlový prostor. To činí Superb vhodným pro rodiny a lidi, kteří potřebují více místa.

Superb je v současné době dostupný s různými motory, včetně benzínových a naftových agregátů. Škoda nabízí také verzi s plug-in hybridním pohonem, což znamená, že je možné ho nabíjet z elektrické sítě. Model Superb je vybaven nejnovějšími technologiemi a funkcemi, včetně infotainment systémů, asistenčních systémů pro řidiče a bezpečnostních funkcí.

Témata: Škoda Škoda Superb