Jak jsou na tom Češi a houbaření? Zájem o houby roste, loni padl rekord

Houby, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

7. srpna 2023 19:39

V roce 2022 český lid nasbíral lesní plody v hodnotě 7,8 miliardy korun, přičemž nejčastěji se jednalo o houby, borůvky, maliny a ostružiny. Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství za tento rok naznačuje, že alespoň šest z deseti občanů se do lesa vydalo minimálně jednou měsíčně. Celková návštěvnost lesů mírně vzrostla.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) podotkl, že lesy jsou ideálním místem pro odpočinek, který má pozitivní účinky na fyzickou i duševní pohodu. Vzhledem k tomu, že Češi často spojují procházky s lesními plody, lze říci, že sběr těchto plodů se stal jakousi národní zálibou.

Během loňského roku bylo v lesích nasbíráno celkem 38,96 tisíce tun lesních plodů, které dosáhly hodnoty 7,89 miliardy korun. Tím byl překonán předchozí rekord z roku 2013, který činil 7,66 miliardy korun. Nutno však podotknout, že na těchto číslech se výrazně podepsal i nárůst cen lesních plodů, včetně vlivu inflace.

Mezi nejčastěji sbírané plody patřily houby, kterých bylo z lesa dovezeno 24,99 tisíce tun, přičemž hodnota tohoto sběru činila 5,2 miliardy korun. Česká republika patří mezi země s největším počtem houbařů na světě. Další často sbírané plody zahrnovaly borůvky (6,77 tisíce tun za 1,2 miliardy korun) a maliny (2,67 tisíce tun za 562 milionů korun). Mnohem méně se sbírají bezinky a brusinky.
 

Témata: Houby