Dobré zprávy, houby rostou. Mapa vám poradí, kde je situace NEJLEPŠÍ

Houby, ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí

4. srpna 2023 9:57

Léto je tradičně také hlavní houbařskou sezónou, přičemž letos jsou podmínky poměrně dobré. V posledních dnech totiž hodně pršelo. Pokud chcete o víkendu vyrazit sbírat houby, je přesto dobré si nejprve zjistit aktuální situaci ve vašem kraji. Nástroje pro to určené existují. 

Obecně platí, že houby nejvíce rostou asi deset dní po vydatných deštích, na které navazuje teplé, nikoliv však horké počasí. Hlavní houbařská sezóna je od července do září. 

Podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se aktuálně v Česku nachází místa s vysokou či dokonce velmi vysokou pravděpodobností růstu hub. Jde především o horské oblasti, například Krkonoše nebo Šumavu. Na houby však můžete vyrazit i ve většině středních Čech či ve Zlínském nebo Moravskoslezském kraji.

Experti připravují mapu na základě dat o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami během předchozího týdne.

Houbám by mělo svědčit i počasí o nadcházejícím víkendu, kdy v sobotu může v jihovýchodní polovině území spadnout až 60 milimetrů srážek a v neděli na východě území kolem 50 milimetrů srážek. 

Témata: Houby ČHMÚ