Ministerstvo zdravotnictví v úterý vyjednalo dodávku 300.000 balení Nurofenu pro děti do České republiky. Do Vánoc by měla dorazit první část, zhruba třetina. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí informoval o tom, že sirup Nurofen pro děti nebude dostupný do poloviny března příštího roku. Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Do Česka v těchto dnech firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti.

Výrobce Reckitt Benckiser dnes v podvečer ČTK ale sdělil, že do března příštího roku bude nedostupný pouze Nurofen pro děti 20 mg/ml s pomerančovou příchutí. V prodeji bude příští týden Nurofen 20 mg/ml určený pro pacienty od tří měsíců ve 100 ml balení a Nurofen 40 mg/ml určený pro pacienty od šesti let ve 100 ml balení. Oba léky budou k dostání ve formě rozpustného prášku s jahodovou příchutí. Lidé budou moci koupit i čípky Nurofen pro děti 125 mg. "Na vyřešení dočasné situace s nedostatkem léků intenzivně pracujeme s našimi výrobními závody i dodavateli," uvedla dnes firma.

Dodávka Nurofenu pro děti bude rozdělena plošně do sítě lékáren, řekl Válek. Distributoři ve spolupráci se SÚKL už to podle něj připravují.

Podle ministra je nutné situaci řešit systémově, ve vnitřním připomínkovém řízení proto je novela zákona o léčivech. Ta má mimo jiné přinést lepší přehled o stavu v lékárnách či povinnost distributorů držet zásobu léků na předpis.

Témata:

léky | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse