Opičí neštovice: Vědci očekávají další případy, nově nakažené hlásí další země

Lékaři

Autor: ČTK, stars24.cz

23. května 2022 16:21

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého. První podezření na opičí neštovice ohlásilo Rakousko.

Američtí zdravotníci podle Bidena hledají možné léky a vakcíny. "Zjišťujeme, co dělat," řekl Biden před odletem z Koreje do Japonska.

Vědci v Británii očekávají, že tento týden přibudou další případy. Z Evropy, USA a Austrálie je jich dosud hlášeno devět desítek, z nich 20 je v Británii.

"Máme každý den nové případy. Tento týden bylo 20 nemocných, nové údaje s víkendovými daty zveřejníme v pondělí," řekla Susan Hopkinsová z britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Podle Hopkinsové se většina nakažených v Británii sama uzdravila. Onemocnění se podle ní šíří u lidí, kteří nebyli v kontaktu s lidmi ze západní Afriky, kde se nemoc nedávno vyskytla.

Hopkinsová rovněž řekla, že mnoho případů se týká homosexuálů. Vyzvala lidi, aby si všímali jakýchkoli symptomů, riziko pro obyvatelstvo celkově podle ní ale nehrozí.

Rakousko ohlásilo podezření na nákazu u svého prvního občana. Jde o pětatřicetiletého muže z Vídně, který byl v noci hospitalizován s mírnými příznaky onemocnění a vyrážkou na obličeji. Výsledek testu, který určí s jistotou, zda jde o opičí neštovice, má být znám večer.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že se prověřuje 28 podezření na toto onemocnění. Podle ní bylo potvrzeno 92 nemocných v 12 jejích členských státech, v nichž se opičí neštovice běžně nevyskytují. Celkový počet je považován za bezprecedentní, nemoc se obvykle vyskytuje v zemích západní a střední Afriky.

Mezi lidmi se tento virus nepředává snadno, takže lékaře současné šíření nemoci ve vzájemně vzdálených kontinentech překvapuje. Virus se předává z člověka na člověka fyzickým kontaktem včetně sexuálního styku. Symptomy jsou většinou mírné a patří k nim bolest hlavy a svalů, únava a vyrážka.

"Jsem si jistá, že bude více případů. Zdravotnické orgány velmi aktivně případy vyhledávají, abychom našli lidi s mírnou verzí nemoci, kterou jsme dříve přehlédli nebo špatně diagnostikovali. Inkubační doba opičích neštovic je mezi jedním až třemi týdny, takže se objeví nové případy u lidí, kteří byli v kontaktu s prvními nemocnými," řekla Charlotte Hammerová z Cambridgeské univerzity.

Opičí neštovice se mimo Afriku vyskytly i v minulosti, ale současný rozsah nákazy je nezvyklý.

"Máme tu dvě možnosti - buď se virus změnil, nebo je jiná naše citlivost na něj. Je také možné, že se nakumulovaly podmínky, jež takové šíření viru umožnily. Domnívám se, že ten poslední scénář je nejpravděpodobnější," řekla Hammerová.

Není také vyloučeno, že se snižuje účinnost ochrany vakcín proti běžným neštovicím a že přibývá lidí s malou ochranou proti spřízněným opičím neštovicím.

Profesor Keith Neal z Nottinghamské univerzity na otázku, zda se virus opičích neštovic nějak změnil, odpověděl takto: "Nezdá, že by více zabíjel, i když něco mohlo ovlivnit jeho schopnost přenosu. Nezapomínejme, že jde o virus DNA a že nemutuje tak rychle, jak to dělají viry RNA, včetně toho, který způsobuje covid-19 nebo včetně viru HIV. Celkem vzato se moc neznepokojuji."

Dánsko a Skotsko oznámily první případy opičích neštovic

První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy.

V Dánsku se potvrdil první případ opičích neštovic, a to u muže, který se vrátil ze Španělska. Dotyčný je v izolaci a úřady trasují jeho kontakty.

"Zdravotnické orgány neočekávají v Dánsku rozsáhlou nákazu, ale situaci pozorně sledujeme, abychom byli připraveni na možný vývoj situace kolem infekce," uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

První výskyt tohoto virového onemocnění oznámily i skotské úřady, podle kterých se dotyčná osoba léčí a její kontakty jsou trasovány. Ve zbytku Spojeného království se už dříve potvrdilo nejméně 20 případů opičích neštovic. Britští vědci uvedli, že v tomto týdnu očekávají další případy.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval.

Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla. Žádný lék neexistuje, ale příznaky obvykle odezní po dvou až čtyřech týdnech. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent.

Témata: opičí neštovice lékaři