Zarudnutí, svědění, puchýře na kůži. Předčasné stárnutí, nadměrná tvorba vrásek a pigmentových skvrn. Zničení kožních vláken a následná rakovina kůže. To vše jsou možné negativní důsledky nadměrného slunění, kterým lze předcházet dostatečnou ochranou pokožky. Tu však většina Čechů podceňuje jak u sebe, tak u svých dětí, varují odborníci.

Pro lepší „barvu“ udělá většina lidí v tuzemsku téměř cokoli. Přehnaný pobyt na slunci a s ním spojené spáleniny přitom představují největší riziko vzniku rakoviny kůže, která je celosvětově nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. Opálení je přitom známkou poškození pokožky, nikoli známkou krásy. 

Na dostatečnou ochranu před sluncem zapomínají Češi nejen u sebe, ale často hazardují i se zdravím svých dětí. Podceňují kvalitu ochranných přípravků, protože jim chybí informace o tom, co má obsahovat, aby byl účinný, nebo s ním zbytečně šetří. Tím se pak ochrana sníží až o dvě třetiny. Novorozence a kojence by rodiče na přímé slunce neměli brát vůbec.

Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění – tím nejdůležitějším je, že stupeň ochranného faktoru závisí na fototypu člověka (čím světlejší typ, tím vyšší faktor).

Ochranný prostředek by měl chránit jak před UVB zářením, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožních nádorů, tak před UVA zářením, které způsobuje stárnutí kůže. 

Pokud již dojde ke spálení pleti, měl by se člověk vyhýbat slunci po dobu, než se kůže úplně zahojí, a zakrýt si postižená místa oblečením. Pomáhá také okamžitá studená koupel, hydratace kůže pomocí tělového mléka s Aloe vera a vitaminy C nebo E a dostatečný přísun tekutin.

Slunce opaluje i pod mrakem a ochrana každého krému má své meze. Proto stále nejefektivnějším způsobem, jak se vyhnout nechtěným komplikacím, je nevystavování se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou.

Témata:

dovolená | cestování | stars24.cz

Vstoupit do diskuse