Trápení žen: Vyhýbáte se intimnostem kvůli bolesti?

Ilustrační fotografie

Autor: Dita Svobodová, stars24.cz

23. listopadu 2017 13:20

S termínem dyspareunie se už řada žen nejspíš setkala, označuje se jím bolestivý sex, který alespoň jednou během života zažila přibližně pětina všech žen. Pro některé je to však trápení na dlouhé období, ne-li s tím musí žít celý život. Důvodů je přitom několik, některá se dají vyléčit okamžitě, u jiných bude potřeba důkladná lékařská péče.

Málo se však mluví i o tom, že dyspareunií může trpět i muž, i když se jedná o velmi výjimečné případy. Bolest se může dostavět před samotným sexem, během aktu nebo po něm. Některým ženám může bolest způsobit fyzický problém, jiné zase trpí dávným traumatem nebo jinými psychickými potížemi. V naprosté většině případů se o tom pacienti stydí mluvit, přitom občas je potřeba co nejrychlejšího lékařského zásahu.

Mezi častými fyzickými příčinami patří suchost ve vagíně. To může způsobit menopauza, porod, kojení, nevhodné léky nebo jednoduše nedostatek vzrušení během sexuální předehry. Pochvu však může ovlivnit i různé kožní problémy, které způsobí pálení nebo svědění. Často jedná o infekci třeba v podobě kvasinek.

Nepříjemnosti však může způsobit i dávná poranění, ke kterým ženy přišly jako děti. To zahrnuje různé nehody, epiziotomii, hysterektomii nebo pánevní chirurgii. Myslet můžeme i na zánět vagíny, spontánní utahování svalů vaginální stěny, zánětlivé onemocnění pánve a dělohy, zahrnout můžeme i radiaci nebo chemoterapii, problémy může způsobit i rakovina děložního čípku.Psychické příčiny pak nejčastěji souvisejí s odmítaním sexu jako takového. Může za to stres či nervozita, která svírá svaly vaginální stěny, strach, stud či pocity viny spojené s pohlavním stykem, trauma kvůli prožitému sexuálnímu násilí, obavy o nedokonalost vlastní těla, problémy ve vztahu, ale pokles libida může podle endávných studií způsobit i hormonální antikoncepce.

Gynokologové tvrdí, že dyspareunií muže výjimečně trpět muž, mnohem častěji však postihuje ženy, zvláště ty v menopauze nebo po ní. Až 75 procent starších žen má pak problémy s bolestivým pohlavním stykem kvůli suchosti ve vagíně, zatímco u mladších žen a dívek i na vině hlavně psychologický faktor.

Lékaři také varují, že některé ženy cítí bolest jen v konkrétních polohách. Pro kompletně správnou diagnózu nemoci je proto potřeba, aby se ženy nestyděly mluvit o intimnostech včetně toho, aby přesně samy věděli, kdy či při čem je to nejvíc bolí. To je však bariérou pro mnohé ženy, proto ani při pravidelných prohlídkách u gynekologa o svých problémech radši mlčí.

Léčba je přitom závislá na tom, aby se přesně určila příčina. U infekcí pomůžou antibiotika, kortikoidy či různé injekce a další léky. Pokud se ovšem jedná o psychický problém, pak je potřeba, abyste svému tělu věnovali péči hlavně vy sami. Pomoci můžou různé lubrikanty, delší předehra, ale taky je důležité se během styku hlavně uvolnit a důvěřovat partnerovi. 

Témata: ženy sex Láska, intimnosti, vztahy