Orgasmus je výsledkem sexuálního reakčního cyklu, který se projevuje zejména intenzivní fyzickou rozkoší. Ač ho většina z nás bezesporu zná, existují věci, o kterých jsme dosud neměli ani ponětí. O výběr těch nezajímavějších se v rámci svých přednášek postarala americká publicistka a autorka populárně-vědeckých knih Mary Roachová.

1) Orgasmus je reflex autonomního nervového systému

Jde o část nervového systému, která se stará o věci, které vědomě nekontrolujeme. Stejně jako se stará o trávení, tepovou frekvenci nebo sexuální vzrušení. 

2) K orgasmu nepotřebujete genitálie

Orgasmický reflex může být spuštěn překvapiše širokým spektrem podnětů. Nejčastější je samozřejmě genitální stimulace. Roachová ale upozornila na případ ženy, která mohla být přivedena k orgasmu tak, že jí někdo hladil obočí. "Lidé s poraněním míchy si často vyvinou velmi citlivou oblast hned nad místem jejich poranění. V literatuře lze nalézt i takové věci, jako kolenní orgasmus," upozornila a popsala další případ, kdy měla žena orgasmus vždy, když si čistila zuby.

3) K orgasmu se lze přivést i myšlenkami

Roachová se během své práce setkala se ženou, které k dosažení orgasmu stačily myšlenky. "Bylo to pozoruhodné, trvalo to asi minutu," popsala spisovatelka. Nejde však o jediný zaznamenaný případ a možnost dovést se k orgasmu pouze myšlením bez doteků je všeobecně známá, lépe však funguje u žen, než u mužů.

4) Orgasmus můžete mít i po smrti

"Centrum orgasmu podél míšního nervu je něco, čemu se říká kořen křížových nervů. A pokud ho aktivujete, když ho stimulujete elektrodou na správném místě, spustíte orgasmus. Faktem je, že můžete spustit míšní reflex u mrtvých lidí," prozradila Roachová. Vzápětí ale upozornila, že tato metoda funguje pouze u lidí, kteří jsou "mozkově mrtví", tedy stále jim bije srdce.

5) Orgasmus se může projevit v dechu

Roachová rovněž uvádí, že podle studií může být v dechu ženy detekován pach mužského semene. Děje se tak však pouze přibližně hodinu po pohlavním styku, následně onen pach zmizí.

6) Orgasmus vyléčí škytavku

Další případ, na který spisovatelka upozornila, se odehrál v Izraeli. Tamní muž začal škytat a nemohl přestat, ačkoliv vyzkoušel všechny možné metody. Pomohl mu až sex s jeho ženou.

7) Orgasmus početí nenapomáhá

Podle Roachové doktoři ještě nedávno věřili, že kontrakce slouží k nasávání semene nahoru skrz děložní hrdlo, čímž ho dopravují k vajíčku a zvyšují šanci na početí. Testy se ženami, kterým bylo podáno umělé kontrastní semeno, ale prý ukázaly, že tomu tak není.

8) Napománá, u prasat

Dánové podle Roachové zjistili, že pokud sexuálně stimulujete prasnici zatímco je uměle oplodňována, získáte šestiprocentní nárust početnosti vrhu. Přišli proto s plánem na stimulaci prasat, který provádí farmáři fyzicky předtím, než prase uměle oplodní.

9) Zvířecí samice baví orgasmus víc než si myslíte

Některá zvířata podle spisovatelky neregistrují bolest nebo rozkoš ve tváři tak, jako člověk. Používají totiž pouze horní polovinu tváře a jejich emoce lze zachytit spíše ušima. U zvířat, která ale k vyjádření emocí užívají celou tvář, jako například opice, lze prý poznat, že je pro ně orgasmus opravdu zábavný.

10) Sledovat orgasmus v laboratořích není lehké

Většina studií o orgasmu zakládajících se na reálném základě pochází z vědeckých laboratoří. Aby ale mohly, zejména ženy, v tomto prostředí orgasmu vůbec dosáhnout, můželi vědci vymyslet přístroj, který by simuloval mužský penis. Takový před desítkami let skutečně vznikl a připomíná dnešní sexuální pomůcky pro ženy.

Témata:

Lidé | Pohlavní styk | Muži | ženy | stars24.cz

Vstoupit do diskuse