Pokud se mluví o problémech s orgasmem, většinou jsou to ženy, které si stěžují na neschopnost vyvrcholit. Ovšem i muži mají své problémy – některé fyzické a jiné psychické. Ovšem všechny jsou vážné a je třeba je řešit.

Předčasná ejakulace

Takzvaná překotná ejakulace je problém, kdy muž ejakuluje před stykem, na jeho začátku nebo po hodně krátké době. Aby toto bylo považováno za problém, musí tyto problémy přicházet i při častých stycích a opakovaných stycích. Lékaři ji popisují jako neschopnost dostatečně oddálit ejakulaci, aby mohlo dojít k uspokojení z pohlavního styku. Problém nesmí být způsoben dlouhodobou sexuální abstinenci.

Léčbou je častá sexuální aktivita, která vyhovuje potřebám pacienta. Potřebuje upravit poměry a při terapii jeho partner či partnerka musí pochopit jeho potřeby. V posledních letech se využívá stiskací technika, kdy se pevným stiskem předejde ejakulaci – muž si pak zvyká vydržet sexuální vzrušení déle. Kromě toho lze užít lokální anestetika.

Ejakulační latence

Při takzvané retardované, neboli zpomalené, ejakulaci muž potřebuje dlouhou a intenzivní stimulaci, aby byl schopen ejakulovat. Orgasmu takový muž může dosáhnout po desítkách minut nebo i po hodině sexu či masturbace. Pro tyto muže je sex náročnou záležitostí.

Příčiny bývají často tělesné, ale také neurologickými onemocněními či podáváním psychofarmak (antidepresiva…). Léčba je náročná – prostředkem k dosažení orgasmu je intenzivní dráždění, které lze případně posílit pomocí vibrátorů.

„Suchý orgasmus“

Anejakulace, jak zní vědecký název pro tento problém, je neschopnost ejakulovat při sexu. Může být spojená s neschopností dosáhnout orgasmu, ale nemusí. Tak jako tak je to pro muže obvykle nepříjemné a náročné na jejich psychiku. Neschopnost ejakulovat vnímají jako selhání jako muže. Stejně jako neschopnost oplodnit ženu a stát se otcem.

Příčiny mohou být psychické i fyzické. V případě psychického problému se obvykle jedná o krátký stav, kdy má muž nějaký problém. Řešením je terapie. U fyzických příčin, kdy je obvykle průchod spermatu zablokován, je řešením operace.

Nepravou verzí anejakulace je retrográdní ejakulace, kdy sperma sice odejde z varlat, ovšem odchází do močového měchýře místo toho, aby se vyloučilo z těla.

Neschopnost dosáhnout orgasmu

Lékařský termín je anorgasmie. Muž je neschopný dosáhnout orgasmu žádnou stimulací. Semeno muži více méně pravidelně vylučují, ovšem ve spánku při takzvaných polucích. Tento problém se léčí nácvikovou terapií, často se užívají vibrátory a další masturbační pomůcky. Je třeba odlišit opravdovou anorgasmii a koitální anorgasmie, kdy muž není schopen dosáhnout orgasmu při styku, ale nemá problém s masturbací.

Předstíraný orgasmus

O tom, že až 80 % žen někdy předstíralo orgasmus, se ví již dlouho. Ale ani mužům se tento nezvyk nevyhne. Muži prý předstírají orgasmus až ve čtvrtině případů. Proč? Pokud jsou opilí nebo mají problém vyvrcholit, předstírají orgasmus, aby nenudili partnerku nebo aby partnerku něco nebylo. Jiní předstírají orgasmus ve stejnou dobu jako partnerka, což prý může zlepšit pocit intimity ve vztahu.

Předpokládali byste, že bude pro muže těžké orgasmus předstírat? Prý ne. Podle sexuologů ženy nevěnují evidenci mužského orgasmu velkou pozornost, zvlášť pokud nemají problém s lubrikací. Snazší je pak sex s prezervativem, kdy „evidenci“ muž rychle vyhodí.

Témata:

Muži | ženy | sex | stars24.cz

Vstoupit do diskuse