Vědci popsali ideální vztah. Jak podle nich vypadá?

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

13. dubna 2024 9:54

Staré přísloví, které říká, že se protiklady přitahují, ve vztazích tak úplně neplatí. Podle serveru The Guardian studie ukázala, že většina partnerů má společné rysy, včetně politických názorů, úrovně vzdělání a dokonce i návyků spojených s pitím alkoholu.

Vědci, kteří se zabývali výzkumem romantických vztahů, zjistili, že mezi 82 a 89 procenty zkoumaných rysů, od politických názorů až po užívání drog a věku, kdy lidé začali mít sex, se partneři často podobají.

Také se ukázalo, že partneři sdílejí náboženské názory, úroveň vzdělání a v některých případech i inteligenci. Lidé, kteří jsou vášnivými kuřáky, pijáky nebo abstinenty, mají tendenci hledat partnera s podobnými návyky.

Hlavní autorka studie, Tanya Horwitzová z Coloradské univerzity v Boulderu, uvedla, že "lidé s podobnými rysy se skutečně často spojují." Páry také často sdílejí stejný rok narození a podobnosti byly pozorovány i u méně zkoumaných faktorů, jako je počet sexuálních partnerů v minulosti a to, zda byli jako děti kojeni.

Přesto se v zamilovaných párech vyskytují také rozdíly. Například výška, váha, zdravotní problémy a osobnostní charakteristiky se mezi partnery mohou lišit. Studie ukázala, že extroverti nemusí být nutně častěji spolu s jinými extroverty.

Horwitzová však zdůrazňuje, že i přes tyto pozorované vzory je stále mnoho neznámých faktorů, které ovlivňují vztahy. Podle ní je to někdy jako hod mincí. Vztahy mezi lidmi se tak zdají být založeny na společném základu, což může být důsledkem vyrůstání ve stejné oblasti, spojením s podobnými skupinami přátel nebo dlouhodobým trávením času spolu.

Horwitzová však upozorňuje, že i v situacích, kdy si myslíme, že máme volbu ve výběru partnera, mohou hrát roli mechanizmy, kterých si ještě nejsme plně vědomi. 

Témata: Láska, intimnosti, vztahy