Sezóna klíšťat se blíží. Vědci zjistili, kde se vyskytují nejvíce

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

29. března 2024 20:13

Podle českých vědců jsou klíšťata v městských parcích častější než v lesích. V loňském roce bylo nasbíráno přibližně 3300 klíšťat z parků v krajských městech, z nichž bylo přes 2100 vyšetřeno. Každé čtvrté klíště bylo nositelem boreliózy. 

V tikové zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), Biologické centrum Akademie věd ČR (AV ČR) a Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). "V prvních osmi měsících projektu jsme celkově nashromáždili přes 3000 klíšťat z městských a příměstských parků a lesoparků. Testovali jsme je na přítomnost pěti druhů bakterií, které mohou způsobovat onemocnění člověka. Téměř polovina klíšťat, přesně 44 procent, byla infikována alespoň jednou z těchto bakterií," uvedl vedoucí projektu Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Vědci sledují aktivitu klíšťat pravidelně ve vybraných parcích v Praze, Ostravě a Českých Budějovicích a jednou za rok je sbírají i v dalších krajských městech. "Zaznamenali jsme výrazný rozdíl mezi jednotlivými parky i jejich částmi, záleželo na tom, zda se jednalo o centrální městské udržované parky nebo spíše o lesoparky s křovinami a stromy," dodal Hönig.

V laboratořích byla klíšťata testována metodou PCR na přítomnost bakterií způsobujících onemocnění člověka a zvířat. Kromě boreliózy vědce zajímaly také další nemoci jako návratné horečky, anaplazmóza, neoehrlichioza nebo rickettsióza.

Proti klíšťové encefalitidě, kterou klíšťata také přenášejí, existuje očkování. "Je důležité rychle odstranit přisáté klíště, abychom minimalizovali riziko nákazy lymskou boreliózou," doplnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Vědci zjistili, že v parcích je více klíšťat než v lesích. "Naše výzkumy ukazují, že klíšťata a následné infekce jsou v městských parcích, lesoparcích a na zahradách běžnější než v lesích," uvedla vedoucí NRL pro lymskou boreliózu Kateřina Kybicová.

"Ve městech lidé často nepoužívají repelent před procházkami v parcích nebo se po návratu ze zahrady nekontrolují na přisáté klíště," dodala. Podobné výsledky pozorují vědci v pražských lesoparcích posledních deset let.

Témata: klíšťata