Lékaři neskrývají obavy: Na ptačí chřipku zemřel první člověk!

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Autor: Libor Frýdl

8. června 2024 20:24

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Jde o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka, uvedla tisková agentura AFP. 

WHO uvedla, že 59letý muž, který zemřel 24. dubna po horečce, dušnosti, průjmu a nevolnosti, nebyl v minulosti vystaven drůbeži ani jiným zvířatům a měl řadu chronických onemocnění.

Muž byl hospitalizován ve městě Mexiko a zemřel ten samý den. Jde o první laboratorně potvrzený případ nákazy virem chřipky A(H5N2) na světě. Mexické zdravotnické orgány oznámily 23. května potvrzený případ zdravotnickému orgánu OSN po provedení laboratorních testů.

WHO také sdělila, že zdroj nákazy virem není znám, ačkoli případy H5N2 byly zaznamenány u drůbeže v Mexiku. Tyto případy byly objeveny v březnu na drůbeží farmě ve státě Michoacán a další ohniska se našla ve státě Mexiko.

Zatím není prokázáno, že by mezi lidským případem a nákazou drůbeže byla souvislost, přičemž riziko pro lidi WHO hodnotí jako nízké.

Mexické ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že muž měl chronické onemocnění ledvin, cukrovku 2. typu a dlouhodobou systémovou arteriální hypertenzi. Podle ministerstva nehrozí žádné riziko nákazy pro obyvatelstvo a všechny vzorky od kontaktů pacienta byly negativní.

Úřady monitorují farmy v blízkosti domu oběti a zavedly stálý monitorovací systém k detekci dalších případů v této oblasti.

Mezitím se v USA šíří jiná varianta ptačí chřipky, H5N1, mezi stády dojnic, přičemž bylo zaznamenáno několik případů u lidí. Podle úřadů však nedochází k přenosu nákazy z člověka na člověka, ale k přenosu ze zvířat na lidi.

Témata: ptačí chřipka WHO (Světová zdravotnická organizace)