Dřívější důchody pro náročné profese by se neměly týkat statisíců či desetitisíců pracovníků. Ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce provedou revizi výčtu rizikových povolání, která by mohla mít na předčasnou penzi bez krácení částky nárok.

Po jednání se zástupci zaměstnavatelů o plánovaných změnách důchodového systému to novinářům řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se debata dotkla i odvodů živnostníků.

Odbory požadují, aby dřív do důchodu mohli chodit pracovníci dosavadní třetí a čtvrté kategorie. Bylo by to kolem 400.000 lidí. Zaměstnavatelé by za ně platili vyšší odvody. Zástupci firem chtějí po ministerstvu přesnější výčet profesí a analýzy vývoje na trhu práce kvůli výpadku sil i kvůli vyššímu pojistnému.

"Je tady velké množství lidí, kteří se subjektivně cítí těmi, kteří by měli být v náročných profesích. Tady není možné, aby to byl výčet osob v řádů desetitisíců, statisíců. Náš záměr je cílit na lidi, kteří dlouhodobě pracují v profesích, které jsou fyzicky náročné, mají dopad na lidské zdraví a není možné chránit pozici dalšími kompenzačními opatřeními," uvedl ministr. Uvedl, že jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví udělají revizi kategorií a přezkoumají rizikovost prací. Podle Jurečky je důležité najít "rovnováhu a transparentnost" ve výčtu povolání a provozů, u nichž bude dřívější penze možná.

Jednání se účastnili zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Hospodářské komory. Debatu nechtěli přiblížit. "Dohodli jsme se, že nebudeme říkat konkrétní parametry, i když jsme se o některých bavili... Bylo tady tolik úniků, které neodpovídaly projednávaným materiálům. Nechci zvyšovat nejistotu," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Další jednání by se mělo podle něj uskutečnit v příštích dvou či třech týdnech.

Podle Dlouhého je při očekávaném demografickém vývoji penzijní reforma zásadní. Ve 30. letech začnou odcházet do penze silné ročníky ze 70. let, tedy takzvané Husákovy dětí. Výpadek pracovních sil tak bude velký, další generace ho nezvládnou doplnit. Propad mohou ještě prohloubit dřívější důchody lidí v náročných profesích. Zaměstnavatelé požadují po Jurečkovi analýzy vývoje trhu práce a další rozbory. Zajímalo je dnes i nastavení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Témata:

důchody | stars24.cz

Vstoupit do diskuse