Farmaceutická společnost Moderna díky vakcíně proti covidu-19 vykázala vůbec poprvé čtvrtletní zisk, který překonal očekávání analytiků. Tržby z prodeje vakcíny však zaostaly za očekáváním, což způsobilo, že akcie firmy klesají.

Čistý zisk za první tři měsíce letošního roku činil 1,22 miliardy USD (26 miliard Kč), loni ve stejném období firma vykázala kvůli vysokým nákladům na vývoj a výzkum ztrátu 124 milionů USD, uvedla agentura DPA.

Zisk na akcii činil 2,84 dolaru, analytici podle agentury Bloomberg čekali zisk jen 2,34 dolaru na akcii. Tržby vzrostly na 1,9 miliardy USD z osmi milionů loni. Z toho tržby z prodeje vakcíny proti covidu-19 činily 1,7 miliardy USD. Analytici však čekali tržby až dvě miliardy USD.

Za celý letošní rok Moderna očekává na základě uzavřených dohod tržby z prodeje vakcíny 19,2 miliardy USD. Zvýšila tak svoji předchozí prognózu, před třemi měsíci očekávala tržby 18,4 miliardy USD. Konkurenční firma Pfizer předpokládá tržby z prodeje vakcíny vyvinuté spolu s německou firmou BionTech 26 miliard USD.

Témata:

očkování | stars24.cz

Vstoupit do diskuse