Jak zabezpečují majetek slavní? Inspirujte se

Ilustrační foto

Komerční článek - Jde o reklamní sdělení, stars24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.

25. srpna 2023 8:53

Každý by měl svůj majetek chránit, jinak na tom nejsou ani veřejně známé osobnosti. Vzhledem k tomu, že si často zvou domů na návštěvu novináře a další osoby, které možná ani neznají, máme všichni docela přehled o tom, jak to u nich doma vypadá. Přijde vám podivné, že svůj majetek nechrání? Omyl! Chrání ho, a to tím nejlepším způsobem. Mají ho totiž pojištěný!

Pojištění majetku je jednou z věcí, nad kterou by nikdo neměl váhat a sjednat si ho hned, jakmile si pořídí nové bydlení nebo se nastěhuje do podnájmu. I tam si totiž pořizujete spoustu věcí, které vás něco stály a byla by škoda o tu investici přijít.

Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti?

Když přijde na pojištění nemovitosti, máte na výběr mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti. Sjednat si můžete i obě pojištění naráz, to je samozřejmě ta nejlepší varianta. Proč si sjednávat dvě odlišná pojištění? Jednoduše proto, že každé se vztahuje na něco jiného.

Pojištění domácnosti kryje věci movité, tedy téměř vše, co jste si pořídili do domácnosti a čím jste ji vybavili. Může jít jak o nábytek, tak elektrospotřebiče, cennosti, knihy, oblečení, věci osobní potřeby nebo i sportovní vybavení, které často není vůbec levné. Kromě toho se pojištění domácnosti vztahuje i na stavební součásti (kuchyňská linka, položená podlaha) a další prostory, které jsou mimo byt jako je půda nebo sklep.

Pojištění nemovitosti se oproti tomu vztahuje na stavbu jako takovou. Když vám odletí střecha nebo vám někdo posprejuje fasádu, pojištění domácnosti by vám bylo k ničemu, je třeba mít pojištěnou i nemovitost. Takové pojištění kryje střechu, stropy, obvodové zdi, okna, okapy atd., zahrnovat může i vedlejší stavby jako plot, bazén, terasu apod.

Proti čemu pojištění majetku chrání?

Ptáte se, proti čemu vás pojištění majetku ochrání? Proti povodni nejspíš ne, protože když jste v záplavové oblasti, nikdo vás nepojistí, hurikán se tady nevyskytuje. Riziko nějaké té nepříjemnosti je ale poměrně velké, hrozí například živelná rizika, mezi která patří například tornádo, vichřice, pád větve, vytečení vody z akvária či úder blesku, vandalismus, loupež nebo vodovodní rizika.

Víte, že spolu s pojištěním majetku si můžete sjednat i další pojištění, která se vyplatí? Mnohdy jsou už součástí pojistky a jde o pojištění odpovědnosti v občanském životě, kterou si můžete sjednat s pojištěním domácnosti, a pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. To bývá součástí pojištění nemovitosti.

Jak si vybrat to nejlepší pojištění?

Stejně jako známé osobnosti, i vy jistě chcete to nejlepší možné pojištění domácnosti i nemovitosti za výhodnou cenu. Není na tom nic zvláštního, sjednat si ho zvládnete během pár chvil. Stejně jako další pojištění si i pojištění majetku můžete sjednat online a z jednotlivých nabídek si vybrat tu nejlepší. Na co se při výběru zaměřit?

  • Základem je volba pojistných rizik. Vyberte si ta, která u vás hrozí, možná si sjednejte i nějaké to připojištění navíc.
  • Rozhodněte se, jak si nastavíte pojistnou částku. Pojistíte se na novou cenu, kdy dostanete takovou částku, abyste si mohli pořídit nové věci srovnatelné s těmi, o které jste přišli, nebo na časovou cenu, kdy je plnění ponížené o opotřebení? V případě pojištění nemovitosti můžete zvolit i obecnou cenu, která odpovídá částce, na kterou byste dosáhli při prodeji nemovitosti v daném čase a místě.
  • Dejte si pozor na podpojištění. Sice byste platili nižší pojistné, pojišťovna by ale také mohla plnění ve stejném poměru ještě pokrátit.

Témata: pr článek