Případů černého kašle v Česku přibývají každý týden stovky, onemocnění si již letos vyžádalo i první oběť. V současnosti se tak pro mnoho lidí stává strašákem. Co bychom měli vědět ohledně této nemoci?
Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.
Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení.
Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.
K léčbě a prevenci dalšího šíření černého kašle se používají antibiotika. Aby byla léčba nejúčinnější, je třeba ji zahájit v raném stadiu onemocnění.