V noci na dnešek zemřel ve věku 86 let francouzský skladatel Michel Legrand, autor hudby filmových muzikálů Paraplíčka ze Cherbourgu či Slečinky z Rochefortu režiséra francouzské nové vlny Jacquesa Demyho. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hudebníkova mluvčího. Během padesátileté kariéry získal Legrand tři Oscary a spolupracoval mino jiné s americkým režisérem Orsonem Wellesem, zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf a Charlesem Trenetem nebo s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem.

Skladatel, dirigent a klavírista Legrand se narodil 24. února 1932 v Bécon-les-Bruyères na pařížském předměstí. Jeho matka Marcelle Der Mikaëlianová pocházela z Arménie a jeho otec Raymond Legrand byl svého času jedním z nejpopulárnějších francouzských skladatelů a dirigentů.

Michel se zprvu věnoval jazzu a spolupracoval se slavnými muzikanty Dizzym Gillespieem, Milesem Davisem či Stanem Getzem. Později se proslavil psaním hudby pro filmy. V šedesátých letech svou práci spojil s režiséry nové vlny - s již zmíněným Demym, ale také s Jeanem-Lucem Godardem a Agnès Vardovou. V roce 1966 se usadil v Hollywoodu.

Složil hudbu k více než 200 filmům, televizním pořadům a muzikálům a vydal přes 100 alb. Vedle tří Oscarů získal pět hudebních cen Grammy. Bylo mu dvaadvacet, když se jeho první album s názvem I Love Paris stalo jedním z nejprodávanějších instrumentálních alb všech dob.

Legrand byl rovněž vynikajícím jazzovým pianistou a uznávaným dirigentem, který spolupracoval s orchestry po celém světě.

Témata:

Michel Legrand (skladatel) | Francie | úmrtí | Hudba | stars24.cz

Vstoupit do diskuse