Dívčí skupině Vesna bude reprezentovat Česko na letošní hudební soutěži Eurovize konané v Liverpoolu v prvním ze dvou semifinálových kol 9. května. Finále se odehraje 13. května. O vítězství budou usilovat hudebníci z celkem 37 zemí.

Skupina složená z hudebnic z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka do semifinále s písní My Sister’s Crown (Koruna mojí sestry) postoupila díky vítězství v národním kole, kde získala 22.000 hlasů. Píseň a videoklip však kromě uznání vyvolává negativní reakce z různých stran. Podle vedoucí Vesny Patricie Fuxová chtěly autorky podpořit Ukrajinu čelící ruské invazi.

Skladbu a klip zakázali v Rusku i Bělorusku, kritizují ji však i někteří Ukrajinci. Těm mimo jiné vadí účast ruské členky kapely, kterou je klávesistka Olesja Očepovská. Kritizují také používání narativu o sesterských slovanských národech, který často používá i samotné Rusko.

"Umění otevírá společenská témata a ne vždy se sejde s pochopením. Nám ale chodí nesmírná vlna podpůrných zpráv právě od Ukrajinců, kteří pochopili význam písně," uvedla pro Super.cz zpěvačka Fuxová.

Vesna - My Sister's Crown | zdroj: YouTube

Sloganem letošního 67. ročníku soutěže Eurovize United By Music (Spojeni hudbou). Kapela proto v písni použila text v angličtině, češtině, bulharštině a ukrajinštině. "V písni My Sister’s Crown jsme se rozhodly zvolit ukrajinský refrén. Ukrajina to v současné době má velice těžké, proto jsme tento slovanský jazyk chtěly podpořit ze všech nejvíc.

Jelikož má letošní Eurovize být poctou Ukrajině, chtěly jsme vyjádřit to samé. Solidaritu, podporu a empatii v této nelehké době myšlenkou #chooseloveoverpower (láska nad moc). Doufáme, že písni se podaří ukázat absurditu toho, co se může stát, pokud místo lásky a podpory zvolíme opačnou cestu," uvedla k písni Fuxová.

My sister’s crown je společné dílo Fuxové a Production Lovers za přispění hudebnice Tanity Jankové a ukrajinské umělkyně Kateryny Vatčenkové. Kromě Češek Fuxové (zpěv), Báry Juránkové (housle) a Markéty Mužátkové (bicí) je součástí i Slovenka Tereza Čepková (baskytara), Ruska Očepovská (klávesy) a Bulharka Janková (housle).

Témata:

Eurovize | skupina Vesna | stars24.cz

Vstoupit do diskuse