Jak už stars24.cz informoval, příští ročník soutěže Eurovize místo napadené Ukrajiny uspořádá Británie. Kde se může nejsledovanější hudební soutěž světa odehrát?

Zájem o pořádání hudební soutěže už projevilo několik měst včetně Londýna nebo Manchesteru. Širší seznam možných pořadatelů zveřejní do konce léta Evropská vysílací unie (EBU), jejíž členské země Eurovizi pořádají.

O přesunutí písňové soutěže z Ukrajiny EBU informovala v polovině června. Ukrajina se proti rozhodnutí tehdy ohradila a žádala další jednání. Dnešní oznámení ale Kyjev podle agentury AFP přivítal.

"Konzultovali jsme s britskou vládou a BBC. BBC a Evropská vysílací unie nás ujistili, že Eurovizi uspořádají 'na počest Ukrajiny'... Domnívám se, že zkušenost BBC umožní, aby byla Ukrajina představena na nejvyšší úrovni," napsal ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko na telegramu.

"Je mi líto, že kvůli pokračujícímu ruskému krveprolití není možné akci uspořádat na Ukrajině, kde by se konat měla," uvedla britská ministryně Dorriesová a dodala, že Londýn zajistí, aby program "odrážel nedávné ukrajinské vítězství v Eurovizi a ukrajinskou kreativitu". Britský premiér Boris Johnson na twitteru uvedl, že Británie "na počest svých ukrajinských přátel uspořádá úžasnou soutěž".

Témata:

Eurovize | stars24.cz

Vstoupit do diskuse