Legendární britská rocková skupina Rolling Stones zahájila na stadionu v St. Louis své severoamerické turné nazvané No Filter, které musela o rok odložit kvůli pandemii covidu-19.

Hned na začátku dala kapela i její fanoušci najevo, jak moc jim po šesti desetiletích chybí bubeník Charlie Watts, který zemřel minulý měsíc ve věku 80 let, uvedla agentura AP. S výjimkou soukromého představení v Massachusetts minulý týden byl koncert v St. Louis prvním vystoupením skupiny od Wattsovy smrti.

Koncert začal prázdnou scénou, ozývalo se jen bubnování a promítaly se Wattsovy snímky. Po druhé písni, strhujícím ztvárnění skladby It's Only Rock‘ N ’Roll (But I Like It), Mick Jagger, Keith Richards a Ronnie Wood postoupili do popředí scény. Jagger a Richards sepjali ruce a děkovali fanouškům za projevy podpory a lásky k Wattsovi.

Jagger přiznal, že ho Wattsovy fotky dojaly. "Toto je naše vůbec první turné, které děláme bez něj. Charlie nám bude moc chybět, na pódiu i mimo něj," řekl.

Skupina poté věnovala Wattsovi další skladbu,Tumbling Dice.

Turné bylo původně naplánováno na rok 2020, ale koronavirus koncertní šňůry zrušil. Známky pandemie byly podle AP všudypřítomné i na koncertu v druhém největším městě státu Missouri, silně zasaženém variantou delta koronaviru. Desítky tisíc fanoušků měly roušky, jak nařizují místní předpisy. Před koncertem úřady vybízely každého, kdo by cítil příznaky nemoci, aby zůstal doma. Na stadionu bylo zřízeno i očkovací středisko. Podobná mají podle AP vzniknout i na dalších zastávkách turné.

Wattse při samotném koncertu nahradil Steve Jordan, který celé roky vystupoval s Richardsovým vedlejším projektem X-Pensive Winos.

Vidět Rolling Stones bez Wattse bylo pro Lauru Jezewskiovou (62) z Omahy v Nebrasce hořkosladké: "Je to opravdu smutné,. Je to první ze starých členů skupiny, který zemřel," řekla.

Koncert představil dlouhou rekapitulaci hitů kapely a Jagger neustále tak křepčil po pódiu, že podle agentury AP vypadal spíše na polovinu nebo třetinu ze svých 78 let. Vokály a kytary zněly jako vždy.

Po St. Louis bude následovat Charlotte v Severní Karolíně, Pittsburgh, Nashville, Minneapolis, Tampa, Dallas, Atlanta a Detroit, než turné skončí v Austinu v Texasu 20. listopadu. Skupina přidala nové zastávky a vystoupení v Los Angeles 14. října a 17. října, a koncert v Las Vegas 6. listopadu.

Jezewskiová a její šedesátiletý manžel Brad přivezli na koncert do St. Louis svoji třicetiletou dceru Sarah, pro kterou to byla první příležitost vidět Rolling Stones. Její matka a otec je viděli na různých místech už od 70. let minulého století. Vzhledem k tomu, že členové kapely jsou už po sedmdesátce, nechtěli promarnit příležitost. "Pokud je to naposledy - jsme tady," řekl Brad Jezewski. "A pokud bude další turné, budeme tam také," dodal.

Témata:

skupina Rolling Stones | stars24.cz

Vstoupit do diskuse