Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song Contest, v Česku známá jako Eurovize, pravidelně láká k televizním obrazovkám stovky milionů lidí. Vítězem soutěže, která proslavila takové celebrity a kapely, jako ABBA, Lordi nebo Céline Dion, se stala italská kapela Måneskin s písní Zitti e buoni.

Eurovision Song Contest 2021 - Grand Final | zdroj: YouTube

Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 dnes skončil další ročník soutěže Eurovize, který byl podle pořadatelů symbolem toho, že se svět nenechal pandemií zlomit. O vítězství v nejsledovanější nesportovní události na světě se i letos popralo 26 zemí z 39. 

Do dnešního finále postoupili z prvního semifinále zástupci Norska, Izraele, Ruska, Ázerbájdžánu, Malty, Litvy, Kypru, Švédska, Belgie a Ukrajiny. Z druhého semifinále postoupili zástupci San Marina, Řecka, Moldavska, Islandu, Srbska, Albánie, Portugalska, Bulharska, Finska a Švýcarska. Velká pětka, tedy Francie, Itálie, Německo, Španělsko a Velká Británie, a poslední vítězná země, Nizozemsko, mají postup do finále automatický. 

Måneskin - Zitti E Buoni (3:30) | zdroj: YouTube

Vítězem letošního ročníku se nakonec stala italská kapela Måneskin s písní Zitti e buoni. Na druhém místě se umístila francouzská zpěvačka Barbara Pravi s písní Voilà. Třetí skončil švýcarský zpěvák Gjon's Tears s písní Tout l'univers.

Soutěže se opět každoročně účastní i Česká republika, jejíž zástupce, 33letý český zpěvák a tanečník Ben Cristovao, který v soutěži vystupuje pod zkráceným jménem Benny Cristo, se do finále neprobojoval. Dnes se proto na pódiu neobjevil, stejně jako vítěz posledního ročníku v roce 2019, nizozemský zpěvák Duncan Laurence. Byl pozitivně testován na covid-19 a je v karanténě.

Přehled všech vítězů Eurovision Song Contest (22:09) | zdroj: YouTube

Většina zemí včetně Česka i letos znovu vyslala stejné zástupce jako loni, z 39 účastnických zemí jich 26 jméno soutěžícího interpreta nezměnilo. V rotterdamské aréně Ahoy, která má kapacitu pro 15.000 lidí, smí show sledovat přímo na místě diváci.

Jejich počet byl ale kvůli bezpečnosti omezen na 3500. Další desítky milionů lidí pak fandí během televizních a internetových přenosů. Odhaduje se, že jich je na 200 milionů z celého světa.

Soutěž Eurovize se koná každoročně už od roku 1956. Sledovanost finálového večera se odhaduje až na 200 milionů diváků. Dodnes nejslavnějším vítězem zůstává švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila s hitem Waterloo. Píseň byla v roce 2005 vybrána jako vůbec nejlepší v celé historii soutěže.

Mezi další známé tváře, které v Eurovizi uspěly, patří Rakušan Udo Jürgens (1966), nebo Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Soutěže se v minulosti zúčastnil i Karel Gott.

Témata:

Eurovize | stars24.cz

Vstoupit do diskuse