Ewan McGregor převzal cenu prezidenta MFF KV. Nevyloučil natočení dalšího filmu

Ewan McGregor s dcerou

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

2. července 2023 15:48

Skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor přijal ocenění od Jiřího Bartošky, a to Cenu prezidenta na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. McGregor, který se proslavil celosvětově díky filmu Trainspotting, poté společně se svou dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregorovou, uvedl jejich společný film Druhá šance.

"Myslím, že mám velké štěstí, že mohu být hercem, mám rád to, co dělám," uvedl McGregor, a poté na jeviště pozval také svoji dceru Claru."Je to jako sen, být tady," řekla Clara McGregorová.

 V průběhu 90. let začal McGregor svou hereckou kariéru, získávaje první role v televizních seriálech a spolupracujíc s významným režisérem Dannym Boylem. Jeho výkon v černé komedii Mělký hrob byl oceněn Empire Awardem pro nejlepšího britského herce. Významným mezníkem ve své kariéře se stala spolupráce s Boylem na filmu Trainspotting z roku 1996, který se stal mezinárodní senzací. Tato adaptace románu Irwina Welshe se stala druhým nejúspěšnějším britským filmem v historii.

McGregor se poté představil ve světě hollywoodských filmů jako Obi-Wan Kenobi ve Hvězdných válkách od George Lucase. Následně spolupracoval s režisérem Ridley Scottem na válečném dramatu Černý jestřáb sestřelen a s Bazem Luhrmannem na muzikálu Moulin Rouge! Tento film získal dva Oscary a McGregor sám byl oceněn Evropskou filmovou cenou za přínos světovému filmu a získal svou první nominaci na Zlatý glóbus.

V příběhu Druhá šance se otec a jeho dvacetiletá dcera, kteří od sebe byli dlouho odloučeni, vydávají na cestu ze San Diega do Nového Mexika. Po letech k sobě hledají vztah skrze dívčiny problémy se závislostí. S každým překonaným kilometrem v dramatu plným jemného humoru a rodičovské lásky zjišťují, že mají mnoho společného.Herecké umění Ewana McGregora postupně vyhledávali další slavní režiséři jako Tim Burton, Michael Bay, Marc Forster nebo Woody Allen a pokračovala jeho spolupráce s Georgem Lucasem.

Natáčení jejich společného filmu přineslo skotskému herci, a jeho dceři, herečce a producentce Clare McGregorové, velmi příjemný zážitek. Během natáčení strávili spolu hodně času a lépe se tak poznali. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (MFF KV) novinářům dnes oznámili, že nevylučují další společný film.

"Nezáleží na vašem věku nebo na tom, kolik máte zkušeností, máte stejnou zodpovědnost před kamerou a publikem. Byli jsme spolu na scéně a bylo to nádherné a krásné. Hrát s Emmou bylo přirozené a krásné," řekl McGregor. Dodal také, že měl kolem sebe skvělý tým mladých žen, se kterým se dobře spolupracoval.

Témata: Ewan McGregor