RECENZE filmu Přání k narozeninám: Jak se povedla komedie s Holubovou, Duškem či Klusem?

Z filmu Přání k narozeninám

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

19. ledna 2023 17:55

Divák nebude ve valné většině případů tak náročný jako recenzent, ale i ten by měl jisté věci respektovat, například pravidla žánru. Pak je možné konstatovat, že Přání k narozeninám je velmi vydařenou rodinnou crazy komedií, která se navíc opírá o skvělé herecké výkony.

"Je to rodinná a tak trochu bláznivá komedie," říkala o svém filmu s předstihem režisérka a spoluautorka scénáře Marta Ferencová. Role prý psala na tělo jednotlivým hercům a na konečném výsledku je to vidět.

Pro komedii navíc společně s Adamem Dvořákem přišli se zajímavou zápletkou. Lída v podání Evy Holubové si rok co rok přeje, aby se na její narozeninové oslavě sešla celá rodina, jenže jeden z jejích členů, Petr (Igor Orozovič), má už několik let velké tajemství. Právě kvůli němu se tentokrát rozhodne odvolat svou účast na oslavě, se kterou ale nakonec přijíždí ostatní členové rodiny za ním. A zábava může vypuknout naplno…

Petr se totiž rozhodne dál hrát se svými nejbližšími hru, která se ale čím dál více vymyká kontrole. Po pravdě se jako první rozhodne pátrat jeho otec, bývalý policista, kterého hraje Jaroslav Dušek. Mimochodem, scéna se strážci zákona je tou, která asi nejvíce splňuje prvky crazy komedie.

Nakonec sledujeme hned několik dějových linek, které se navzájem proplétají, a tušíme, že tajemství už Petrovi nemůže dlouho vydržet. Odhalení pravdy ale neustále komplikuje zmatek, který do celé záležitosti vnáší jednotlivé postavy.

Především díky skvělým hereckým výkonům jejich představitelů se ale divák v nastalém zmatku neztrácí a stíhá fascinovaně a pobaveně sledovat velké finále, které přináší šťastný konec. Kromě Holubové s Duškem, osvědčené dvojice už od dob Pelíšků, a Orozoviče excelují před kamerou Simona Babčáková, Matěj Hádek, Veronika Khek Kubařová, David Švehlík, Jaroslav Plesl a Tomáš Klus.

Přání k narozeninám má ambice stát se diváckým hitem úvodních měsíců letošního roku a nepochybně i šanci je naplnit. Není přitom pochyb o tom, že i díky výše uvedeným hereckým jménům lidé do kin ve velkém přijdou.

Hodnocení: 65 %

Přání k narozeninám

Hrají: Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Klus, Igor Orozovič, Jaroslav Plesl, Matěj Hádek, Simona Babčáková , David Švehlík a další

Režie: Marta Ferencová

Scénář: Adam Dvořák, Marta Ferencová

Česko, 2022, 93 min, komedie

Témata: film Přání k narozeninám recenze Eva Holubová Jaroslav Dušek Tomáš Klus David Švehlík Veronika Kubařová Jaroslav Plesl Simona Babčáková Matěj Hádek